Nórske Lofoty - kráľovstvo fjordov a polárnych žiar (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Roland Regely

Lofoty sú norské ostrovy rozprestierajúce sa na okrej arktického polárneho krhu. Predstavujú úchvatnú kombináciu divokej prírody, hlbokých fjordov, idylických rybárských dediniek a majestátnych hôr vedúcich priamo z mora do výšky niekoľkých stoviek metrov. Cestovateľ Roland Régely okúsil ich divočinu na vlastnú päsť.

Prečo navštíviť Lofoty?

Lofoty sú známe svojou dramatickou krajinou, kde strmé hory stretávajú pokojné fjordy a tyrkysové vody. Tento región je ideálny pre outdoorové aktivity, ako sú turistika, horolezectvo, rybolov, kajakovanie a dokonca aj surfovanie. Pre milovníkov prírody je to raj na zemi, kde môžete zažiť polárnu žiaru.

„Lofoty na mňa „pôsobili“ už niekoľko rokov, vďaka obrázkom a fotografiám. Sú tu hory, ktoré si myslím, že na svete nemajú obdoby. Keď sa človek pozrie na tie videá a fotky, tak evokujú dračie zuby trčiacie z mora. Čiže na fotkách to vyzerá super. A keď tam človek pricestuje, tak je to ešte asi tak 100x lepšie,“ konšatatuje cestovateľ Roland Régely.

Foto: Roland Regely
Foto: Roland Regely

Najlepší čas na návštevu

Najvhodnejšie obdobie na návštevu Lofotov je od júna do augusta, kedy je počasie najpríjemnejšie a dni sú najdlhšie. Toto je aj obdobie, keď môžete zažiť polnočné slnko. Zima je zase ideálna pre tých, ktorí chcú vidieť polárnu žiaru a zažiť skutočnú arktickú atmosféru, hoci počasie môže byť veľmi nepredvídateľné a chladné.

„Sezóna je tu najmä v lete, kedy sa dá robiť turistika a je to aj bezpečnejšie. Ten apríl je považovaný za koniec zimnej sezóny a tomu nasvedčujú aj tie podmienky. V tomto období bol problém napríklad s jedlom alebo s ubytovaním, pretože veľa stravovacích a ubytovacích jednotiek je zavretých,“ vysvetľuje cestovateľ Roland.

Ubytovanie a stravovanie

Foto: Roland Regely
Foto: Roland Regely

Na Lofotoch nájdete rôzne typy ubytovania, od tradičných rybárskych chatrčí (rorbuer) po moderné hotely a hostely. Väčšina turistov si rezervuje ubytovanie vopred, najmä v hlavnej sezóne, keď je veľký dopyt.

Stravovanie na Lofotoch je zážitkom samým o sebe. Miestne reštaurácie ponúkajú čerstvé morské plody, najmä tresku, ktorá je základom miestnej kuchyne. Ak hľadáte cenovo dostupnejšie možnosti, môžete navštíviť supermarkety alebo využiť ponuku jedál na čerpacích staniciach, kde nájdete rôzne sendviče a teplé jedlá.

Foto: Roland Regely
Foto: Roland Regely

Doprava po súostroví

Presun po Lofotoch je možný autom, autobusom, bicyklom alebo aj pešo. Cesty sú dobre udržiavané a ponúkajú úžasné výhľady na okolitú krajinu. Autobusy sú spoľahlivé, hoci ich frekvencia môže byť nižšia mimo hlavnú sezónu. Pre dobrodruhov je skvelou voľbou prenájom bicykla alebo turistika, ktoré umožňujú lepšie spoznať okolie.

„Autobusov nechodí až tak veľa. Cestovné poriadky sa dajú pozrieť na internete. Bežne ako aj u nás, sú tam čísla tých spojov, ktoré chodia. Čo ma milo prekvapilo bolo, že keď meškal autobus, tak všetky prípojené autobusy, ktoré boli naviazané na tento autobus, sa počkali,“ hodnotí Roland.

Aurora borealis dancing on mountain in fishing village
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Aký sú miestni?

Lofoty sú obľúbenou destináciou nielen medzi turistami, ale aj medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí sú známi svojou pohostinnosťou a láskou k prírode. Môžete sa stretnúť s rybármi, ktorí vám radi porozprávajú o svojom živote a práci, alebo sa zoznámiť s ďalšími cestovateľmi, ktorí sem prišli objavovať krásy tohto jedinečného miesta.

„Nóri sa nie úplne vždy radi rozprávajú s turistiami, aspoň ja som to tak vnímal. Ale sú to skvelí ľudia, majú radi prírodu, majú radí outdoor a poradia s čímkoľvek. Držia si aj nejaký ten odstup, ale keď si ich niečim získate, tak sú veľmi milí,“ vysvetľuje cestovateľ Roland.

Foto: Roland Regely
Foto: Roland Regely

Rady a tipy pre cestovateľov

Ak sa chystáte na Lofoty, nezabudnite na vhodné oblečenie, najmä ak plánujete turistiku alebo iné outdoorové aktivity. Počasie môže byť nevyspytateľné, preto je dobré byť pripravený na rôzne poveternpstné podmienky. Plánujte svoju cestu vopred, najmä ubytovanie a dopravu, a nezabudnite si vychutnať každú chvíľu v tomto nádhernom kúte sveta.

Na Lofotoch môžete stretnúť rôzne druhy divej zveri, od morských vtákov po losy. V zime je šanca vidieť aj polárne líšky alebo tulene. Pre milovníkov vtáctva je súostrovie skutočným rajom, kde môžu pozorovať mnoho vzácnych druhov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roland Régely