Navštívte Pieštany na jar a objavujte históriu vďaka pútavým prehliadkam

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolonádový most - Colonnade bridge in Piestany
Kolonádový most - Colonnade bridge in Piestany in Slovakia Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Piešťany, perla kúpeľného turizmu, otvára svoje brány pre všetkých, ktorí sa túžia ponoriť do hlbín jej bohatej histórie a prežiť ju skrze príbeh výnimočnej osobnosti – Ľudovíta Wintera. Táto sezóna v Piešťanoch bude opäť niečím špeciálnym, keďže Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj vás pozýva na jarnú sériu zážitkových prehliadok, ktoré sľubujú nie len edukatívnu, ale aj emocionálne nabitú cestu do minulosti. Staňte sa súčasťou tohto jedinečného dobrodružstva a objavte krásy Piešťan očami človeka, ktorý sa zaslúžil o ich rozvoj a slávu.

Kto bol Ľudovít Winter?

Piešťany, preslávené predovšetkým ako kúpeľné mesto s dlhou históriou a liečivými termálnymi prameňmi, si zachovali tradíciu poskytovania relaxačných a terapeutických služieb návštevníkom z celého sveta. Kľúčovou postavou v rozvoji kúpeľníctva v Piešťanoch bol Ľudovít Winter, vizionár, ktorý sa na prelome 19. a 20. storočia zasadil o modernizáciu a rozšírenie kúpeľných zariadení.

Jeho prínos výrazne prispel k medzinárodnej reputácii a prestíži kúpeľov. Dedičstvo Ľudovíta Wintera je stále živé v architektúre, kultúre a duchu mesta, ktoré aj naďalej pokračuje v tradícii poskytovania útočiska a uzdravenia svojim návštevníkom.

Pedestrian zone with historical buildings in centre of spa town Piestany (SLOVAKIA)
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Zažite príbeh Winterovcov

Na scénu opäť vstupuje inovatívny spôsob objavovania histórie Piešťan, ktorý prekračuje tradičné hranice obvyklých turistických prehliadok. Tentokrát sa návštevníci ponoria do príbehu prostredníctvom slúchadiel, ktoré im premietne dramatický osud rodiny Winterovcov, odohraný talentami z Divadla Jána Palárika v Trnave pod taktovkou režiséra Juraja Bielika. Priamo v uliciach Piešťan umocnia zážitok ochotnícki herci z Divadla Etapy a Divadla Z malého Ríma. Počas celej prehliadky budú účastníkov sprevádzať v  dobových kostýmoch a s historickými rekvizitami.

V centre tohto zážitku stojí Ľudovít Winter – podnikateľ, vizionár a nezomierajúci optimista, ktorý svojou nezlomnou vôľou a inovatívnym prístupom zaradil kúpele Piešťany na mapu svetovej slávy.

„Jeho cesta za úspechom rozhodne nebola jednoduchá. Bol prenasledovaný, vypočúvaný a väznený v koncentračnom tábore. Prežil dve svetové vojny a ekonomickú krízu. Jeho dielo i odkaz mali upadnúť do zabudnutia, ale aj vďaka zážitkovým prehliadkam sú stále živé. Príbeh Ľudovíta Wintera je plný emócií, ktoré návštevníkom sprostredkujeme aj počas blížiacej sa tretej jarnej sezóny,“ hovorí Simona Kožiaková, manažérka rozvoja destinácie kultúra, tradície, história KOCR Trnavský kraj.

Piestany podla wintera 2.jpg
Foto: www.krajzazitkov.sk

Kde sa budú konať prehliadky?

Príbeh sa bude odohrávať na pozadí pamiatok, ktoré sú neodmysliteľne späté s kúpeľnou históriou Piešťan. Cesta sa začne na Kolonádnom moste a bude viesť cez rad ikonických pamiatok – od Kursalonu, cez pokojnou atmosférou pri Zelenom strome, až po sochu Lámača barlí. Nebudú vynechané ani dominanty, ako Thermia Palace, budova Pro Patria či kúpalisko Eva. Každý krok a každé miesto rozpráva časť príbehu o dedičstve, vďaka ktorému sú Piešťany dnes synonymom kúpeľnej elegancie a histórie.

Zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera v slovenčine i v maďarčine sa konajú každú sobotu od 6. apríla do 25. mája 2024 so začiatkom o 10.00 a 14.00 hod.  Vstupenky sú v predaji online cez krajzazitkov.sk. Záujemci majú tiež možnosť rezervovať si ich osobne v Piešťanskom informačnom centre.

Piestany podla wintera 3.jpg
Foto: www.krajzazitkov.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať