Najkrajšie miesta v Európe, ktoré stoja za návštevu

Pláž, cestovanie
Európa v sebe ukrýva množstvo krásnych zákutí. Foto: ilustračné, Getty Images

Paríž, Rím či Barcelona nie sú ani zďaleka všetkým, čo nám Európa ponúka. Objavte krásu starého kontinentu aj z iného uhla.

Historické európske mestá a stredomorské pláže priťahujú množstvo návštevníkov. Najlepšími destináciami sú však niekedy odľahlejšie zákutia, ktoré poznajú najmä miestni obyvatelia a zopár skúsených cestovateľov.

Či už sú to nórske ostrovy za polárnym kruhom, bohato zalesnené hory v Rumunsku alebo vetrom ošľahané duny vo Walese. Európa je bezpochyby mimoriadne rozmanitým kontinentom.

Predstavujeme vám výber najkrajších miest v Európe, ktoré môžu byť inšpiráciou pri vašich cestách:

Lofotské ostrovy, Nórsko

Na Lofotské súostrovie s panenskou arktickou prírodou budete síce musieť cestovať až za polárny kruh, no určite to neoľutujete. Ide o celkovo sedem ostrovov, ktoré sú navzájom poprepájané tunelmi a mostami.

Nórsko, Lofotské ostrovy
Lofotské ostrovy sa skladajú zo siedmich hlavných ostrovov. Foto: ilustračné, Getty Images

Vyznačujú sa predovšetkým majestátnymi štítmi, hlbokými fjordami a malebnými nórskymi dedinkami. Navyše, Lofoty sa nachádzajú tesne pod aurorálnym oválom, čo znamená, že šanca vidieť polárnu žiaru je na tomto mieste obzvlášť vysoká.

Zagori, Grécko

Zagori je hornatý región v severnom Grécku známy svojimi tradičnými kamennými dedinkami, nazývanými aj zagorohoria, nedotknutou prírodou a bohatým kultúrnym dedičstvom.

Zagori, Grécko
Zagori pochádza zo slovanského slova, ktoré v preklade znamená „za horami“. Foto: ilustračné, Getty Images

Okrem toho je Zagori domovom rokliny Vikos, ktorá patrí medzi najhlbšie rokliny na svete. Na dvanásť kilometrov dlhej túre v tejto rokline zažijete skutočné dobrodružstvo a nádherné výhľady.

Národný park Apuseni, Rumunsko

Apuseni nachádzajúce sa v rumunských Karpatoch je utajeným prírodným klenotom východnej Európy. Národný park je predovšetkým známy svojimi jaskyňami, ktorých má mimochodom až okolo 400.

Apuseni, Rumunsko
Rumunské pohorie Apuseni je súčasťou západných Karpát v Transylvánii. Foto: ilustračné, Getty Images

Nájdete v nich fascinujúce krasové útvary, tajomné podzemné rieky, hlboké údolia, rokliny a nespočetné množstvo vodopádov.

Údolie Loiry, Francúzsko

Honosné zámky v údolí Loiry dodávajú tomuto regiónu stredného Francúzska mimoriadnu vznešenosť. Najznámejšími sú Chateau de Chambord a Chateau de Chenonceau plné romantických záhrad, vyhliadkových veží a rozprávkových jazier.

Loire, Francúzsko
Údolie Loiry ročne navštívi viac než 3,3 milióna turistov. Foto: ilustračné, Getty Images

Určite by ste nemali vynechať ani prehliadku viníc, v ktorých sa vyrábajú niektoré z najlepších svetových vín.

Adelboden, Švajčiarsko

Aj keď Adelboden nie je veľmi vyhľadávanou destináciou vo Švajčiarsku, v tomto údolí vládne čarovná atmosféra, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži. V zime si na svoje prídu milovníci ľadolezenia, keďže Adelboden patrí ku najlepším ľadolezeckým lokalitám v Alpách.

Adelboden, Švajčiarsko
Švajčiarska dedinka Adelboden v regióne Berner Oberland. Foto: ilustračné, Shutterstock

Ak tento šport nie je práve vašou šálkou kávy, nezúfajte. Môžete sa vydať na osviežujúcu prechádzku hustými borovicovými lesmi, ktoré zdobia potoky s krištáľovo čistou vodou.

Bavorský les, Nemecko

Prvý národný park Nemecka v sebe ukrýva množstvo zákutí, ktoré je potrebné poriadne preskúmať. Ten, kto sa vydá za týmto dobrodružstvom, bude odmenený dychberúcimi výhľadmi.

Les
Bavorský les – najväčší národný park Nemecka. Foto: ilustračné, Getty Images

K dispozícii je 300 kilometrov turistických chodníkov a 200 kilometrov cyklotrás, ktoré sa spájajú s Národným parkom Šumava v susediacej Českej republike. Pri návšteve národného parku určite nevynechajte jazero Rachelsee. Ide o zrkadlové jazero obklopené majestátnymi borovicami, ktoré je mimoriadne fotogenické.

Barmouth, Wales

Barmouth s výhľadom na záliv Cardigan Bay a za ním týčiace sa južné hory Snowdon, je skutočným waleským klenotom. Rozsiahla pláž, ku ktorej sa dostanete vlakom cez 699 metrov dlhý drevený viadukt, je očarujúca počas celého roka.

Barmouth, Wales
Barmouth sa nachádza na ústí rieky Mawddacch v zátoke Cardigan Bay. Foto: ilustračné, Getty Images

Napriek tomu, že v lete je tu pomerne rušno, s prichádzajúcou jeseňou sa Barmouth mení na idylické miesto vhodné na ničím nerušený oddych. Keď je more pokojné, môžete si prenajať kajaky či paddleboardy.

Jazero Bohinj, Slovinsko

Dá sa povedať, že najpopulárnejšie slovinské jazero Bled akosi zatienilo svojho väčšieho brata – jazero Bohinj. Najväčšie jazero nášho skoro-menovca, ktoré sa nachádza v majestátnom Triglavskom národnom parku, je však bezpochyby rovnako veľkolepé.

Jazero Bohinj, Slovinsko
Bohinjské jazero – najväčšie jazero Slovinska. Foto: ilustračné, Getty Images

Návštevníci si môžu požičať bicykel alebo sa poprechádzať po chodníkoch okolo jazera vedúcim k impozantnému vodopádu Savica či pôvabnej dedinke Stará Fužina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom