Na Muránskej planine otvorili novú útulňu Sláviček, turistov upúta svojou unikátnou architektúrou

Turistická útulňa Sláviček
Turistická útulňa Sláviček na Muránskej planine. Foto: www.facebook.com

V prírodnej rezervácii Tŕstie na Muránskej planine otvorili tento týždeň pre verejnosť novú turistickú útulňu Sláviček s unikátnou architektúrou.

O projekte informoval spoluautor projektu Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates, ktorý zastrešil výstavbu útulne.

Bezplatné útočisko pre turistov

Nový objekt disponuje šiestimi lôžkami, pieckou a návštevníkom poskytne bezplatné a bezpečné útočisko. Do útulne sa turisti môžu dostať po žltej turistickej trase z Tisovca alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly.

Organizátori projektu pri výstavbe zohľadnili potrebu rozvíjať cestovný ruch udržateľnou formou, pričom očakávajú, že vďaka unikátnemu vzhľadu vzrastie záujem o turizmus v regióne.

,,Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa na Muránskej planine poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” objasnil Pajta s tým, že v okolí Muránskej planiny si turisti môžu pozrieť napríklad jednu z najpočetnejších kolónií Sysľa pasienkového na Slovensku, či známy Telgártsky viadukt.

Útulňa má kapacitu šesť lôžok, priestor na stravovanie, a piecku, ktorá zabezpečí teplo aj v chladných mesiacoch.

Dizajn vzišiel zo súťaže

Dizajn turistickej útulne Sláviček vzišiel z architektonickej súťaže, ktorú zorganizoval turistický klub Hikemates. Architekti pri návrhu zohľadnili ráz okolia a vybrali prírodné materiály.

,,Základným prvkom útulne je drevo z červeného smreka, ktoré sme zvolili pre jeho vysokú trvácnosť a jednoduchú údržbu. Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,” popísala architektka Darina Bartková.

Turistická útulňa bola postavená vďaka prostriedkom z verejnej zbierky a s finančnou podporou SPP.

„Rešpekt k prírode, záujem spoznávať ju, no zároveň aj chrániť pre budúce generácie nás spája s najväčším turistickým klubom na Slovensku. Projekt útulne nás zaujal hneď od začiatku. Muránska planina je totiž výnimočná prírodná rezervácia a my veríme, že aj vďaka útulni Sláviček sa zvýši záujem ľudí o turizmus v tejto lokalite. Zároveň veríme, že milovníkom prírody a všetkým návštevníkom hôr poskytne dobré útočisko a bude slúžiť mnoho rokov,“ uzatvára riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP Ondrej Šebesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Darina BartkováOndrej ŠebestaPatrik Pajta
Firmy a inštitúcie KST HikematesSPP Slovenský plynárenský priemysel