Maroko: Okúste chuť orientu v krajine z Tisíc a jednej noci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Couple walking in Sahara desert at sunset. View from behind, nature background. Travel, freedom and wanderlust concept.
Foto: ilustračné, Getty Images

More, pláže, hory, púšte či oázy – napriek svojej pomerne malej rozlohe sa Maroko môže pýšiť nevídanou rozmanitosťou. Krajina, v ktorej sa islamská mystika prelína s európskou eleganciou je živým dôkazom harmonického spolunažívania kultúrnych protikladov. Tieto miesta sa v jednej z najobľúbenejších destinácií severnej Afriky rozhodne oplatí navštíviť:

Chefchaouen

Mestečko Chefchaouen na severozápade Maroka je skutočne jedinečné – takmer každá fasáda domu v medine je totiž zdobená modrými ornamentami alebo je dokonca celá natretá sýtomodrou farbou. Podľa starej povery má modrá farba zahnať zlé pohľady a chrániť ľudí pred nešťastím.

Za múrmi týchto zaujímavých budov sa poväčšine ukrývajú útulné obchodíky, v ktorých sa predávajú ručne vyrábané šperky či jemné tkaniny. Chefchaouen sa mimochodom vyznačuje aj delikátnou miestnou kuchyňou, ktorá bola v roku 2013 spolu s ďalšími regiónmi stredomorského regiónu zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Chefchaouen, a city with blue painted houses and narrow, beautiful, blue streets, Morocco, Africa
Foto: ilustračné, Getty Images

Erg Chebbi

Erg Chebbi je najväčšou dunou v Maroku a nachádza sa asi 40 kilometrov od malého mestečka Erfoud na juhu krajiny. Ergy sú piesočné moria na Sahare tvoriace asi 20 percent celkovej plochy púšte.

Na západe Erg Chebbi, v malom oázovom mestečku Merzouga, nájdete množstvo ubytovacích zariadení a lokálnych reštaurácií, v ktorých si môžete vychutnať miestne špeciality.

The beginning of the journey Merzouga Morocco
Foto: ilustračné, Getty Images

Paradise Valley

Takmer 35 kilometrov od brán Agadiru sa pustou horskou krajinou tiahne zelený pás paliem, argánovníkov a olivovníkov obklopujúcich tok rieky Tamrhacht. V tejto oblasti sa rozprestiera takzvané Paradise Valley.

Údolie so svojimi rajskými jazierkami návštevníkov priam pozýva na relax a kúpanie v príjemne chladivej tyrkysovej vode. Ak patríte k tým menej odvážnym, nezabudnuteľný zážitok vo vás iste zanechá aj prosté obdivovanie okolitej prírody. Rajské údolie je totiž považované za jedno z najkrajších údolí v južnom Maroku.

Date palms, water and blue sky
Foto: ilustračné, Getty Images

Marakéš

Exotický svet pestrých farieb, očarujúcich vôní a omamných zvukov: Marakéš je pastvou pre všetky zmysly. Zatiaľ čo hudobníci a pouliční umelci dotvárajú magickú atmosféru rušných trhovísk, tradičné stánky s miestnymi lahôdkami, sladkým pečivom a čerstvým čajom rozmaznávajú chuťové poháriky návštevníkov.

Kráľovské mesto Marakéš je plné nádherných pamiatok a zákutí: či už rajská záhrada Jardin Majorelle, majestátne paláce a mešity alebo Djemaa El Fna – slávne námestie žonglérov, ktoré skutočne ožíva až po západe slnka.

Spicy Marrakech
Foto: ilustračné, Getty Images

Taghazout

Maroko je veľmi obľúbené aj medzi surfermi, keďže na pobreží Atlantiku pre tento vodný šport panujú najlepšie podmienky, a to najmä v zimných mesiacoch medzi decembrom a februárom.

Obľúbeným východiskovým bodom pre surfovanie je malá rybárska dedina Taghazout severne od Agadiru. V okolí krásneho prístavu sa nachádzajú špecializované surferské obchody a školy, ako aj veľa útulných kaviarní a hostelov.

Sunset surf session @ Anchor point

Aït-Ben-Haddou

Staré karavanové mesto na okraji Vysokého Atlasu po stáročia vlastní berberský klan Ben Haddou. Už v 11. storočí bolo toto miesto dôležitou zastávkou na obchodnej ceste medzi Timbuktu a Marakéšom.

Usadlosť, ktorá je od roku 1987 zapísaná na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, pozostáva z do seba zapadajúcich obytných veží postavených z utlačenej zeminy. V 60. rokoch objavil túto ikonickú dedinu vo výške 1300 metrov aj Hollywood a odvtedy poslúžila ako kulisa pre viac ako 20 známych filmov a seriálov (napr. „Hra o tróny“).

Ait Benhaddou clay kasbah town, Morocco
Foto: ilustračné, Getty Images
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať