Keď sa rozprávka stane skutočnosťou: Tento zámok je jedným zo 7 divov Portugalska

Magnificent view of Pana Castle in blue sky
Foto: ilustračné, Getty Images

Žiarivo žlté veže, neogotické lomené oblúky a gýčovité komnaty – portugalský rozprávkový zámok Palácio Nacional da Pena v Sintre priťahuje vďaka svojej pestrosti farieb a architektonických štýlov množstvo návštevníkov. Čo stálo za jeho zrodom?

Na druhom najvyššom vrchole pohoria Sintra sa hrdo týči Palácio Nacional da Pena, farebný rozprávkový zámok patriaci ku takzvaným siedmim divom Portugalska.

Budova bola postavená už v roku 1490 a pôvodne slúžila ako kláštor. V roku 1755 ju však ničivé zemetrasenie zničilo natoľko, že k rekonštrukcii hradieb už viac nedošlo a stavba dlhé roky chátrala.

Keď zrúcaninu navštívil vtedajší kráľ Ferdinand II., rozhodol sa, že sa toto čarovné miesto s panensky čistou prírodou stane kráľovským letným sídlom. Nemeckého baróna Wilhelma Ludwiga von Eschwege následne poveril, aby z ruín kláštora postavil zámok Palácio Nacional da Pena.

Jediný svojho druhu

Ferdinand II. dal barónovi len jednu podmienku: zámok mal pripomínať budovu opery. Ostatné navrhol Eschwege podľa svojich predstáv – farebne, sofistikovane a extravagantne.

Zámok pritom nápadne pripomína stavby umelca Hundertwassera, ktoré podobne ako portugalský zámok spájajú rôzne architektonické štýly a farebné kombinácie.

Výsledkom vplyvu neogotiky, novorenesancie a iných historických architektonických štýlov je stavba, ktorá je svetovým unikátom a svojou pestrosťou láka turistov z celého sveta.

Čarovné prostredie, ktoré si zamilujete

Napriek veľkej popularite paláca si v ňom vždy nájdete pokojné miesto na oddych, kde si môžete vychutnať nádhernú prírodu a rozprávkové okolie. Zelený park v areáli paláca je plný kľukatých cestičiek vedúcich k fontánam, jazierkam, sochám a mnohým ďalším zákutiam, vďaka čomu je palác zaujímavým cieľom aj pre rodiny s deťmi.

V rozsiahlom lesoparku sa nachádza aj nespočetné množstvo rastlín rôzneho pôvodu, ktoré si Ferdinand II. nechal doviezť z celého sveta. Navyše je od roku 1995 Palácio Nacional da Pena aj na Zozname svetového dedičstva UNESCO, čo je ďalším z mnohých dôvodov, prečo táto unikátna pamiatka určite stojí za návštevu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom