Jazero Como v Taliansku zavádza turistickú daň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Landscape with Varenna town at Como lake, Italy
Landscape with Varenna town at Como lake region, Italy Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jazero Como je tretím najväčším jazerom v Taliansku a ročne ho navštívi až 1,4 milióna návštevníkov. Počet turistov je v tejto dovolenkovej destinácii ohromujúci a preto zvažuje zavedenie turistickej dane, referuje portál Euronews.

Poplatok za jednodňovú návštevu

Starosta mesta Como na brehu jazera Alessandro Rapinese tvrdí, že uvažuje o zavedení denného poplatku v štýle Benátok, pričom navrhuje, že by mohol vstúpiť do platnosti už čoskoro.

Rapinese kritizoval nadmerný turizmus pri jazere Como. „Už diskutujeme o myšlienke zavedenia turistickej dane. Zmeny sa začínajú konkrétnymi opatreniami a my sme na to pripravení,“ povedal pre britské noviny The Times.

Poplatok by sa vzťahoval na denných návštevníkov mesta Como. Starosta neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti o výške poplatku, o tom, kto ho bude musieť platiť a kedy vstúpi do platnosti.

Ak použije „benátsky model“, poplatok sa bude vzťahovať na jednodňových turistov (nie na tých, ktorí si v meste rezervovali ubytovanie na jednu noc) a bude sa vyberať len počas rušných dní, ako sú víkendy a štátne sviatky.

Picturesque and colorful old town street in Bellagio city in Italy
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Jazero Como bojuje proti nadmernému turizmu

Ikonické jazero v posledných rokoch bojuje s prudkým nárastom počtu turistov. Davy ľudí sa rozmohli, odkedy si niekoľko celebrít vrátane Georgea Clooneyho kúpilo nehnuteľnosti za milióny eur pozdĺž pobrežia a jazero sa stalo kulisou pre filmy ako Casino Royale a Klan Gucci.

Minulé leto bola vila pri jazere, ktorá sa objavila vo filmoch ako James Bond a Hviezdne vojny, nútená obmedziť počet návštevníkov.

Villa del Balbianello znížila denný počet vstupov z 2 000 na maximálne 1 200, aby zachovala jej skutočnú podobu bez nutnosti väčších rekonštrukcií, ktoré by mohli byť zapríčnené nadmerným turizmom.

View through an open window with shutters looking down on the colorful picturesque village of Varenna, Italy, on the shores of Lake Como at summer.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať