Japonsko upravuje víza pre digitálnych nomádov

Digital nomad mature man in a lying in a hammock with a laptop
digital nomad mature man in a lying in a hammock with a laptop

Japonsko sa pripravuje na zavedenie víz pre digitálnych nomádov, ktoré sa začne uplatňovať budúci mesiac. Umožní občanom 49 krajín vrátane členských štátov EÚ zostať v krajine až šesť mesiacov, referuje portál Euronews.

Počet digitálnych nomádov narastá

Japonsko s rušnými mestami, rozmanitými prírodnými scenériami a svetoznámou popkultúrou je ideálnym miestom na kombináciu práce a cestovania. Krajina sa čoraz viac otvára cudzincom v nádeji, že posilní svoje hospodárstvo a medzinárodnú konkurencieschopnosť, ktoré sú ohrozené starnutím obyvateľstva. Podľa japonského ministerstva práce v krajine v súčasnosti pracujú viac ako dva milióny cudzincov, čo je najvyšší počet v histórii.

Digital nomad lying on the beach outdoors alone working relaxed
digital nomad lying on the beach outdoors alone working relaxed

Kto môže požiadať o japonské víza pre digitálnych nomádov?

O japonské digitálne nomádske víza môžu požiadať občania 49 krajín a území. Patria medzi ne krajiny, ktoré s krajinou podpísali daňovú zmluvu alebo ktoré sú pri návšteve Japonska oslobodené od vízovej povinnosti.

Zahrnuté sú všetky krajiny EÚ, ako aj Arménsko, Bielorusko, Gruzínsko, Island, Lichtenštajnsko, Moldavsko, Monako, Severné Macedónsko, Nórsko, Srbsko, Švajčiarsko, Turecko a Spojené kráľovstvo. Mimo Európy môžu o povolenie požiadať Austrálčania, Juhokórejčania, Singapurčania a občania USA.

Víza sú určené vysokokvalifikovaným odborníkom – najmä tým, ktorí pracujú v oblasti IT. Budú sa udeľovať tým, ktorí pracujú na diaľku pre spoločnosti mimo Japonska alebo pre samostatne zárobkovo činné osoby pracujúce na „voľnej nohe“ pre klientov v zahraničí. Očakáva sa, že sa to bude vzťahovať aj na youtuberov, ktorí majú príjmy od zahraničných inzerentov.

Mt Fuji
Mt Fuji in the early morning with reflection on the lake kawaguchiko

Koľko musíte zarobiť, aby ste získali japonské víza pre digitálnych nomádov?

Digitálny nomádi, ktorí žiadajú o japonské víza musia mať ročný príjem najmenej 10 miliónov japonských jenov (62 672 EUR). Musia mať uzavreté aj aj súkromné zdravotné poistenie.

Vízum umožňuje pracovníkom na diaľku zostať v krajine až šesť mesiacov, čo je dvojnásobok 90 dní, ktoré sú v súčasnosti povolené pre „krátkodobých návštevníkov“ bez víz, ktorí technicky nesmú počas svojho pobytu pracovať. Vízum je možné obnoviť len šesť mesiacov po opustení krajiny, čo znamená, že po sebe idúce vízové pobyty nebudú možné.

Deti a manželia/manželky budú môcť sprevádzať digitálnych nomádov počas ich pobytu v Japonsku za predpokladu, že sú tiež poistení v rámci súkromného zdravotného poistenia. Žiadatelia však nebudú mať nárok na pobyt a nebudú si môcť prenajať dlhodobé ubytovanie. Očakáva sa, že sa začne uplatňovať koncom marca.

TU NÁJDEŠ LACNÉ LETENKY DO JAPONSKA

Japanese traditional gate Torii, symbol of Shintoism .Natural landscape 3D render
3D rendering. Japanese traditional gate Torii, symbol of Shintoism .Natural landscape
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom