Fínsko: 5 dôvodov, prečo stráviť dovolenku v najšťastnejšej krajine sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aerial view of road between green forest and blue lake in Finland
Foto: ilustračné, Getty Images

Fínsko patrí medzi najšťastnejšie krajiny na svete – to je však len jeden z mnohých dôvodov, prečo ho navštíviť.

V roku 2021 bolo Fínsko v Správe o svetovom šťastí OSN po štvrtýkrát zvolené za najšťastnejšiu krajinu na svete. Tu je päť dôvodov, prečo sa dovolenka vo Fínsku skutočne oplatí.

1. Načerpanie novej energie v prírode – Národný park Salla

Vo Fínsku môžete objavovať krásu miestnej prírody až v 41 národných parkoch. Najmladším členom rodiny národných parkov je Salla, ktorý sa nachádza v juhovýchodnom Laponsku.

Od národného parku Oulanka na juhu, až po obec Salla na ďalekom severe dýcha každý deň asi 3 300 obyvateľov a viac ako 10 000 sobov najčistejší vzduch na svete. Neďaleko známeho lyžiarskeho strediska Ruka-Kuusamo sa návštevníkom odkrývajú krásy severného Fínska.

Prírodné divadlo fínskeho polnočného slnka, polárne noci či svetielkujúce polárne žiary – to všetko je možné zažiť pri bicyklovaní, bežkovaní a turistike v celom národnom parku.

Scenic landscape with lake and sunset at evening in Koli, national park.

2. 100 rokov Alandských ostrovov

Mestský život v Mariehamne, krása ostrovov Kökar či kulinárske skvosty ovplyvnené švédskymi, fínskymi a inými kultúrami – to sú Alandy pozostávajúce z viac ako 6 700 ostrovov a skerries (malé skalné ostrovy, pozn. red.).

Autonómna fínska oblasť medzi Fínskom a Švédskom toho v sebe ukrýva viac než by ste si mysleli: od výletov loďou, cez rybárčenie a golf, až po kanoistiku a kajakárstvo. Vďaka početným mostom a trajektom sa môžu návštevníci pohodlne prepraviť do rôznych reštaurácií a barov v regióne aj na bicykli.

Keďže v roku 2022 oslavujú Alandské ostrovy sté výročie svojej politickej autonómie, návštevníci sa môžu od 9. do 12. júna 2022 tešiť na divadelné predstavenia, opery, semináre, festivaly svetla a rôzne koncerty.

A cottage on Åland Islands, Finland
Foto: ilustračné, Getty Images

3. Helsinki – mesto dizajnu

Vďaka architektonickým míľnikom posledných rokov dostali Helsinki pomenovanie „City of Design“, čiže mesto dizajnu. V tomto duchu sa nesie aj podujatie Helsinki Design Week, ktoré sa koná od 8. do 18. septembra 2022.

Aj Sanatórium Paimio, ktoré navrhli Aino a Alvar Aaltovci v roku 1933, teraz po prvýkrát otvára svoje brány návštevníkom. V budove zasadenej do borovicového lesa sa nachádzajú rôzne výstavy a architektonické skvosty modernizmu.

Multicolored facades of buildings in Helsinki, the capital of Finland, the traditional Scandinavian architecture
Foto: ilustračné, Getty Images

4. Cykloturistika počas polárnych dní

Neďaleko Imantrankoski Rapids sa začína cyklotúra Saima Cycle Tour 2022. Od 8. do 9. júla si milovníci cyklistiky môžu užiť viac ako 300-kilometrovú trasu pozdĺž jazernej oblasti Saimaa a obdivovať fascinujúci prírodný úkaz polnočného slnka.

Vyasfaltované trasy vedú cez zalesnené oblasti, úseky pozdĺž jazier, vysoké mosty a hlboké údolia. Záujemcom sú k dispozícii tri rôzne trasy, ktoré sa líšia obtiažnosťou: Ruokolahti Tour (38 km), Jaakko Hänninen Tour (85 km) a všestranná cyklistická trasa Saimaa (300 km).

Woman bicycling on road
Foto: ilustračné, Getty Images

5. Fínska saunová kultúra

S viac ako 3,3 miliónmi sáun v krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov je dôležitosť fínskej saunovej kultúry nespochybniteľná. Od striech vysokých budov až po súkromné ​​ostrovy ďaleko od rušných miest – sauny sú skrátka všade.

Už túto jar sa otvára štýlová reštaurácia v Tampere, Periscope by Arto Rastas, s vlastnou saunovou terasou s rozlohou 350 metrov štvorcových. Návštevníkom sú tu k dispozícii dve sauny a tri vírivky, ako aj vyhrievaný presklený dom. Romantickú atmosféru toho celého dotvára nádherný panoramatický výhľad na mesto a okolité jazerá.

Interior of Finnish sauna, classic wooden sauna, Relax in hot sauna
Foto: ilustračné, Getty Images
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať