Dubaj – spoznajte toto veľkomesto z úplne iného uhla

Dubaj, púšť
Foto: ilustračné, Getty Images

Presklené mrakodrapy, megalomanské nákupné centrá či trblietavý luxus nie sú ani zďaleka všetkým, čo Dubaj svojím návštevníkom ponúka. Predstavujeme zopár tajných tipov pre všetkých dobrodruhov, gurmánov a milovníkov umenia.

Plavba vodným taxíkom cez Dubai Creek

Obľúbeným dopravným prostriedkom v Dubaji sú tradičné Abras, vodné taxíky, ktoré tak trochu pripomínajú benátske gondoly. Drevené člny premávajú na Dubai Creek, zátoke Perzského zálivu, ktorá rozdeľuje mesto na dve polovice. Na takýto taxík dokonca vôbec nemusíte dlho čakať – Abras prepravuje cestujúcich z jedného brehu na druhý každú minútu.

Z paluby lode je fantastický výhľad na modernú i historickú časť Dubaja. Ak si budete chcieť trochu vyhodiť z kopýtka, môžete si na hodinu prenajať súkromnú Abru a okrem bežných trás objavovať aj iné tajné zákutia.

Lode
Foto: ilustračné, Getty Images

Prechádzka historickým Al Fahidi

Priamo na Dubai Creek sa nachádza jedna z najstarších dubajských štvrtí – Al Fahidi. Sklenené mrakodrapy a luxusné obchody tu však nenájdete. Namiesto toho v tejto štvrti dominujú nízkopodlažné domy z nepálených tehál, tradičné veterné mlyny a úzke uličky. Počas horúcich dní sa tu teda môžete príjemne schladiť v tieni hlinených fasád.

Mestská časť, ktorú založili pred viac ako 100 rokmi iránski prisťahovalci sa v priebehu rokov zmenila na vzrušujúcu umeleckú a kultúrnu štvrť. Mnohé fasády budov zdobia farebné pouličné maľby, na námestiach sem-tam objavíte abstraktné sochy a pre milovníkov umenia sú k dispozícii malé galérie a dielne.

Al Fahidi, Dubaj
Foto: ilustračné, Getty Images

Zažite dobrodružstvo v Hatte

Asi 90 minút autom z Dubaja sa v nížinách pohoria Hajar skrýva exkláva emirátu: Hatta. Veľkolepá príroda a okúzľujúca horská scenéria sa vám postarajú o dokonalý turistický zážitok. Táto malá oblasť na hraniciach s Ománom sa stáva čoraz populárnejšou destináciou hlavne pre fanúšikov ekoturistiky.

Turisti a horskí cyklisti majú k dispozícii vyše 50-kilometrovú sieť trás v rôznych úrovniach náročnosti, zatiaľ čo kajakári a kanoisti si na svoje prídu na veľkolepom horskom jazere v „Hatta Damm“. Za návštevu stojí aj historická horská dedina „Hatta Heritage Village“ s pevnosťou z 18. storočia, ktorá je zároveň jedným z najstarších architektonických skvostov v Spojených arabských emirátoch.

Hatta
Foto: ilustračné, Getty Images

Trh s korením – pastva pre všetky zmysly

Ak chcete zažiť pravú orientálnu atmosféru, určite nesmiete vynechať návštevu trhov a bazárov v Dubaji. Predajcovia hrdo prezentujú svoj tovar, zákazníci zjednávajú najlepšie ceny a vo vzduchu cítiť nezameniteľnú vôňu Orientu. Spice souk, tradičný trh s korením v Dubaji, vonia klinčekmi, vanilkou a ružovou vodou.

Pri potulovaní sa kľukatými uličkami objavíte v malých obchodíkoch okrem najrôznejších druhov korenia aj vonné oleje a parfumy, vonné tyčinky, arabské čaje a sladké pochúťky ako čokoládu z ťavieho mlieka či datle.

Koreniny, korenie, trh
Foto: ilustračné, Getty Images

Preskúmajte dubajskú púšť Al Marmoom

Iba pár kilometrov od centra Dubaja sa rozprestiera púštna rezervácia Al Marmoom. Rozľahlé piesočné duny, upokojujúce ticho a gýčovo krásne západy slnka premenia výlet do tejto púšte na nezabudnuteľný zážitok.

Cestovné kancelárie ponúkajú širokú škálu zájazdov – púštnu oblasť môžete preskúmať v džípe, na ťavách alebo na palube teplovzdušného balóna. Ak patríte ku odvážlivcom, rezervujete si noc v púštnom tábore a po západe slnka si ležiac v jemnom piesku vychutnajte pohľad na unikátnu hviezdnu oblohu.

ťava, púšť
Foto: ilustračné, Getty Images

Pozorujte plameniaky pri jazerách Al Qudra

Al Qudra je púštna oáza v južnom Dubaji, ktorá je domovom mnohých živočíšnych druhov a patrí medzi chránené oblasti. Nájdete tu púštne líšky, gazely a oryxy, ako aj 170 rôznych druhov vtákov. Nápadné sú najmä plameniaky, ktoré stoja v jazere vo veľkých skupinách a hľadajú niečo pod zub.

Plameniaky
Foto: ilustračné, Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom