Chystáte sa do exotických krajín? Nezabudnite na očkovanie

Child 428690_960_720.jpg

Ak ste si za cieľ svojej dovolenky vybrali exotickú destináciu, majte na pamäti, že ak si nechcete domov doniesť nepríjemný suvenír v podobe nákazy, je lepšie sa preventívne zaočkovať.

Pred tým, ako vyrazíte na cestu, je potrebné kontaktovať v dostatočnom časovom predstihu svojho obvodného lekára, ktorý vám poradí, ktoré očkovanie je pre vás najvhodnejšie – väčšina krajín vyžaduje očkovanie proti vybraným nákazám. Cestovateľom sa preto odporúča, aby si vopred zistili, aké je povinné a aké odporúčané očkovanie v danej krajine, ktorú sa chystajú navštíviť. U obvodného lekára si taktiež skontrolujte dátum posledného očkovania a zistite si platnosť preočkovania proti záškrtu či tetanu. Nemali by byť totiž staršie ako 15 rokov.

Horizon33_2016 8 4_16 18 44.png

Keď budete mať vybratú destináciu, zistite si, či sa máte dať očkovať a ak áno, tak proti čomu. Všetky potrebné informácie o vakcinácii pred cestou do zahraničia poskytuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky so sídlom v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva, ale aj oddelenia  cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine a v Košiciach.

Horizon33_2016 8 4_16 26 38.png

Hepatitída typu A a B nepatrí medzi povinné, no tzv. „chorobou špinavých rúk“ (hepatitída typu A) sa môžete nakaziť aj v „menej exotických“ krajinách – ako je napr. Tunisko či Egypt. Choroba špinavých rúk patrí k najčastejším nákazám cestovateľov. Vírus sa najčastejšie prenáša kontaktom s infikovanou osobou, jedlom či znečistenou vodou.  Nízky hygienický štandard nájdete v afrických krajinách, v Ázii, v Stredomorí, na Strednom Východe, v Strednej a Južnej Amerike.

Horizon33_2016 8 4_16 38 9.png
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom