Cestujete? Nezabudnite na...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pas a víza
Dievčatko a vstupné víza v pase. shutterstock

Čaká vás dovolenka v all inclusive rezorte alebo cesta na vlastnú päsť niekde v juhovýchodnej Ázii? Ani v jednom z týchto prípadov nepodceňujte prípravu. Opatrnosti totiž nikdy nie je dosť. Na čo by ste si mali dať pozor?

Doklady, víza

Zistite si v dostatočnom časovom predstihu, či do svojej destinácie potrebujete vstupné víza, prípadne tranzitné víza na cestu, a požiadajte príslušnú ambasádu o ich vydanie.

Ak máte v pase izraelské vízum a chcete cestovať do moslimskej krajiny, zistite si dopredu, či vás na takýto pas pustia do krajiny (napríklad Saudská Arábia určite nie).

Urobte si kópiu pasu a víz a pošlite si ju na mail, aby ste si ju v prípade potreby mohli kdekoľvek na svete vytlačiť. Vytlačte a so sebou si vezmite aj rezervačný kód vášho letu.

očkovanie
Foto: Shutterstock

Očkovanie

Povinné a odporúčané očkovania vo vašej destinácii konzultujte so svojím praktickým lekárom alebo špecializovanými centrami cestovateľskej medicíny. Myslite na to, že vakcína potrebuje niekoľko dní až týždňov, kým začne pôsobiť, a že si ju budete hradiť zo svojho rozpočtu.

Lekárovi presne špecifikujte oblasť, v ktorej sa budete pohybovať, v mnohých krajinách sa choroby vyskytujú len na určitých miestach a ak idete úplne inde, prípadne do dovolenkového rezortu, šanca, že ich dostanete, je mizivá.

Povinné je iba očkovanie proti žltej zimnici, ktorá sa vyskytuje v rovníkových oblastiach Afriky a Južnej Ameriky. Zoznam krajín, ktoré ho vyžadujú, každoročne aktualizuje Svetová zdravotnícka organizácia.

Každé očkovanie vám lekár zaznačí do očkovacieho preukazu. Nezabudnite si ho pribaliť do batožiny, ak cestujete do krajiny s povinným očkovaním! Podrobné informácie o očkovaniach nájdete napríklad na www.vakciny.net

Anophelles
Komár prenášajúci maláriu shutterstock

Antimalarická profylaxia

Malária, ktorú prenáša komár rodu Anophelles, sa vyskytuje vo viac ako sto krajinách Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky a Oceánie – často však len v určitom ročnom období a na určitých miestach. Môže mať rôzny priebeh, od ľahšieho po veľmi ťažký.

Očkovanie neexistuje, chrániť sa dá preventívnym užívaním liekov – antimalarík. V rôznych častiach sveta sú účinné rozličné typy antimalarík, lekár v špecializovanom centre cestovateľskej medicíny bude vedieť, ktoré vám predpísať.

Zvážte možnosť takzvanej stand-by liečby, nasadenie antimalarík až v prípade, že maláriu dostanete. Sú to totiž veľmi silné lieky a môžete v priebehu ich užívania pociťovať závažné vedľajšie účinky. Myslite však aj na to, či ako laik dokážete maláriu identifikovať tak spoľahlivo, že odhadnete, kedy si lieky nasadiť a kedy nie.

K tomu všetkému sa, samozrejme, treba chrániť aj repelentmi a odevmi s dlhými rukávmi a nohavicami.

Lekárnička na cesty
Lekárnička na cesty. shutterstock

Lekárnička na cesty

Určite si zbaľte lieky, ktoré pravidelne užívate, ďalej tabletky proti bolesti, horúčke, hnačke, tráviacim ťažkostiam, oplatia sa aj antihistaminiká a olej na spáleniny, ktorý pomáha aj pri bodnutí hmyzom.

Obvykle lepšie ako naše tabletky na hnačku zaberajú tie lokálne, ktoré kúpite v lekárni priamo v mieste pobytu. To isté platí aj o repelentoch. U nás musíte tie s vysokým obsahom účinnej látky proti komárom v trópoch, DDT, prácne hľadať. V Ázii ich majú na každom kroku a navyše sú lacnejšie.

Lepšie ako jedno poldeci „tvrdého“ denne zaberajú na tráviace problémy tabletky s laktobacilmi. Ak ste náchylní na bolesť hrdla z klimatizácie či prievanu, ktorým sa pri cestovaní asi nevyhnete, pribaľte si cmúľacie tabletky.

Peniaze
Cestovanie a výmena peňazí shutterstock

Peniaze, kreditné a debetné karty

Hlavne ak cestujete do menej rozvinutých krajín alebo na vidiek, počítajte s tým, že bankomaty nebudú na každom kroku a kartou zaplatíte iba v drahších hoteloch. Preto je vhodné mať so sebou dostatočnú hotovosť.

S výmenou dolárov a eur nie je problém nikde, snáď okrem hlbokej džungle. Pri dolároch pozor na rok vydania. Hlavne v niektorých afrických krajinách vám nevezmú bankovky vydané pred rokom 2004, budú ich považovať za staré.

Ak používate kreditnú kartu, overte si, či váš typ budú v destinácii akceptovať. Niekde je lepšia Visa, inde Master Card.

Balená voda
Žena sa v rizikových oblastiach nespolieha na vodu z vodovodu. Kupuje bezpečnú balenú vodu. shutterstock

Voda

Ak mierite do oblastí, kde nebude možnosť kupovať si balenú vodu, pouvažujte nad spôsobom čistenia vody dostupnej z miestnych zdrojov.

Určite nikde nepite vodu z vodovodu, studne, potoka a podobne. Vodu na pitie si radšej prevarte tak, aby vrela približne desať minút. Vtedy by z nej mali byť odstránené všetky choroboplodné organizmy.

Ďalšia možnosť je dezinfekcia tabletami napríklad s chlórom, striebrom alebo jódom či filtrácia mikrofiltrami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia