Cestovateľský rýchlokurz s Henrichom Krejčom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 21. mája (WBN/PR) – Novinár a cestovateľ Henrich Krejča, ktorému na expedičných výpravách naprieč Afrikou išlo neraz o život, vám poradí, ako sa v kritických situáciách zachovať.

VÝBER KRAJINY

Doteraz som cestoval najmä na pobytové dovolenky. Expedičné cestovanie chcem vyskúšať prvý raz. Aké krajiny sú najvhodnejšie pre cestovateľa – nováčika?

Škandinávia (Fínsko, Laponsko, Švédsko, Nórsko) je môj tip číslo jedna na leto. Sever Európy je mimoriadne krásny, bezpečný a v letných mesiacoch veľmi príjemný. Vyberte sa autom či karavanom do hôr. Práve hory vás naučia základné cestovateľské know – how – prežiťa vydržať. V severských krajinách sa dá všade stanovať. Kohokoľvek na dedine či v meste môžete požiadať, či si na ich pozemku môžete rozložiť stan. Mnohí vám to s radosťou dovolia. Takto si môžete udržať ´paštekársky´ štýl – vziať si jedlo so sebou, v drahej Škandinávií tým ušetríte náklady. Naučíte sa dovolenkovať v prírode a a ako bonus, zistíte najmä veľa o sebe. Alebo sa vyberte do Spojených štátov. Stačí vám auto a stan. Ak túžite po teple, Turecko je tiež dobrý expedičný začiatok. Nádherná, historická a bezpečná krajina má všetko, čo ako cestovateľ potrebujete – hory, jazerá, more, čarovné dediny aj osamotené pláže na načerpanie pokoja. Začínajúcim cestovateľom neodporúčam vybrať sa do Indiebez cestovky. Museli by čeliť mnohým nástrahám.

STYK S MIESTNYMI ĽUĎMI

Čaro cestovania je v spoznávaní domácich kultúr. Na čo si dávať pozor pri styku s miestnymi?

Rešpektujte miestnu kultúru a riaďte sa pravidlom slušnosti. V arabských krajinách sa vyhnite minisukniam a výstrihom. Miestni sú alergickí na drzých turistov, ktorí bez slova vytiahnú obrovské fotoaparáty a kameru. Nesnažte sa prezentovať svoj majetok a zbohatlícke spôsoby. Ak budete dodržiavať všetky základné ľudské a miestne zvyklosti, každý domáci sa s vami rád zblíži. V afrických krajinách dodržiavajte prísnejšie bezpečnostné pravidlá –nevychádzajte von sami po zotmení.Africký vidiek je samozrejme iný ako mestská Afrika. Za pár drobných, sladkostí či darčekov vám miestni dovolia prespať u nich v dedine. Bez okolkov vám prejavia úctu tým, že vám ponúknu čestné miesto na spanie a zablšenú prikrývku. Na vidieku vás vnímajú ako Marťana, ktorý spadol z vesmíru na čiernu africkú zem. Všetci váš obkľúčia a pozorujú vaše správanie. Čím hlbšie sa dostávate do civilizovanej Afriky, tým menej si vás miestni všímajú. Centrom pozornosti sa stávate len pre podvodníkov, ktorí vás chcú okradnúť a oklamať.

OBOZRETNOSŤ NA TRHU

Na aké triky trhových predavačov si dávať pozor?

Na trhoch odporúčam kupovať zeleninu, ovocie a veci za dolár. Aj pri nákupe v značkových obchodov buďte v strehu. Kozmetika, hodinky, oblečenie bývajú často falošné. Pozor najmä na antik tovary – starodávne vykopávky, ktoré pod patinou často skrývajú iba lacný gýč.

Dá sa dobré zjednávania naučiť?

Na zjednávanie si vyčleňte čas a zvoľte vhodný moment. Ak je na trhu veľa ľudí,zľavu dostanete ťažšie. K predávajúcemu nebuďte príliš milí a neprezrádzajte veľa o svojom súkromí. Vyhnite sa aj arogantnosti a prílišnému odstupu. Ak vám kupujúci ponúkne tovar za sto dolárov, jeho skutočná hodnota je na hranici pätnástich. Dopracujte sa minimálne do stredu. Najlepšie nakúpite, keď nič nepotrebujete. Každý obchodník vycíti, že po danej veci veľmi túžite. Nespustí z ceny, aj keby ste odišli. Veľmi dobre totiž vie, že sa vrátite.

SO SPRIEVODCOM ALEBO NA VLASTNÚ PASŤ?

Kedy si prenajať miestneho sprievodcu? Kedy si vystačíme s múdrosťami z cestovateľských príručiek?

V Ázii, v Latinskej Amerike a v Afrike na miesta mimo hlavných turistických trásjednoznačne odporúčam sprievodcu. Vo významných centrách sa zaobídete aj bez neho. Na cesty si pribaľte aj knižného poradcu. Mne sa najlepšie osvedčila edícia LonelyPlanet. Dávajte pozor na najlacnejšie produkty a ubytovanie, nie vždy sa vyplatia. Informácie si overte z viacerých zdrojov na internete. Pred príletom si zabezpečte dve noci v slušnom hoteli. Prvé dva dni sa rozpozerajte po okolí. Už z domu si cez internet môžete kúpiť všetky lístky na vlaka letenky. Vyjde to o niečo viac ako kúpa na mieste, budete mať však istotu. Sám si prepravu z miesta na miesto zariaďujem až v danej krajine. Práve lokálnym cestovaním spoznám miestnu náturu najlepšie.

ČO ZABALIŤ DO VAKU

Čo by správnemu cestovateľovi nemalo na žiadnej ceste chýbať?

• Drobné pestrofarebné suveníry, mince a najmä pár krabičiek cigariet.

• Cigareta je fantastický psychologický pomocník. Výborne sa pri nej rozbehne debata. Vždy, keď ma v Afrike zastavovali vojaci či tajní, pomohla mi roztopiť ľady. V krízovej situácii dajte balíček cigariet aj tomu, čo nefajčí. Predá ich ďalej.Pre domorodcov predstavujú veľké bohatstvo, ktoré si bežne nemôžu dovoliť.

• Peniazenenoste na jednom mieste. Rozdeľte ich na štvoro.

• Pre Afričana sú veľmi cenné hodinky.Pokojne tie, čo kúpite u nás za ´babku´. V potrebnej chvíli vám poslúžia ako skvelý úplatok.

• S cukríkmibuďte racionálni, africkým deťom neprospievajú na zuby a na zdravie.

MEDICÍNA NA CESTY

Aké lieky si vždy so sebou pribaliť?

Slivovica je dobrý základ. Z mojich skúseností je však múdrosť ´Dobrá slivovica vypáli červa´ skôr povera. Vždy majte pri sebe lieky proti hnačke a boleniu hlavy. Vyhýbajte sa miestnej vode, práve z nej vzniká na cestách väčšina problémov. Stolovú či minerálnu v plastovej fľaši kupujte neporušenú a vypite v ten istý deň. Ak ju necháte vo fľaši do druhého dňa, môže rovnako vyvolať problémy. Na akúkoľvek cestu sa nechajte zaočkovať proti hepatitíde A a B. Brušný týfus, cholera, žltá zimnica sú extrémne ochorenia. Ak cestujete na dlhšie obdobie, nepodceňte však ani tieto očkovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Henrich KrejČa