Ceny leteniek do týchto obľúbených destinácií prudko klesli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Girl holds tickets, boarding passes for a flight.
A young girl is going on a trip, holds plane tickets in her hands and goes to check-in, boarding a flight, close-up view of a boarding pass on a blurred background. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Agentúra STUDENT AGENCY TRAVEL zverejnila výsledky prieskumu trhu, v ktorom porovnáva údaje z apríla tohto roka a apríla minulého roka. Zatiaľ čo vo väčšine destinácií došlo k stagnácii alebo miernemu nárastu cien, v niektorých populárnych destináciách, ako sú Tokio, Malaga a Miami, došlo k výraznému poklesu cien.

STUDENT AGENCY TRAVEL je jedným z najväčších poskytovateľov cestovných služieb v krajine. Do jej portfólia patria cestovné služby – predaj leteniek, dovoleniek, študijných zájazdov. Patrí medzi najväčšie a najoceňovanejšie spoločnosti v oblasti predaja leteniek.

Zabezpečuje letenky pre každého do celého sveta od tradičných a nízkonákladových leteckých spoločností. Od roku 2000 je certifikovaným členom IATA. Zahŕňa portfólio viac ako 650 partnerských leteckých spoločností. Unikátny online rezervačný systém umožňuje okamžité porovnanie aktuálnych cien od tradičných a nízkonákladových leteckých spoločností na jednom mieste.

Ktorá destinácia je na vrchole rebríčka?

Podľa analýzy spoločnosti STUDENT AGENCY TRAVEL je v roku 2024 najobľúbenejšou destináciou New York, ktorý predbehol minuloročného lídra Bangkok. Na prvú trojku najobľúbenejších destinácií sa dostala Malaga, ktorá nahradila Paríž.

Výrazné 26 % zníženie cien leteniek do Malagy viedlo k 55 % nárastu predaja, čím sa táto destinácia dostala medzi top destinácie. Okrem toho sa medzi desať najpredávanejších destinácií dostali Miami a Kolombo.

Manhattan downtown and skyscrapers at sunset.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Odlety z New Yorku podporila Praha

Pokiaľ ide o odletové letisko do najobľúbenejšej destinácie tohto roka, New Yorku, 70 % cestujúcich využíva odlety z pražského Letiska Václava Havla, čo je o 5 % viac ako v roku 2023. Odlet z Viedne si vyberá 12 % cestujúcich, čo je o 6 % menej ako v roku 2023. Zlepšenie zaznamenal aj Mníchov, odkiaľ do New Yorku letí 7 % cestujúcich, čo je o 3 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Najdlhšie pobyty sú v Bangkoku

Priemerná dĺžka pobytu pri letoch do New Yorku je 15 dní a v porovnaní s rokom 2023 sa nezmenila. V prípade leteniek do Bangkoku sa priemerná dĺžka pobytu zvýšila na 20 dní v porovnaní s 19 dňami v roku 2023. Dĺžka pobytu v Paríži sa tiež nezmenila a v roku 2023 aj 2024 je 4 dni. Pokiaľ ide o Malagu, priemerná dĺžka pobytu v roku 2024 klesla na 7 dní v porovnaní s 8 dňami v predchádzajúcom roku.

Wat Arun temple Bangkok during sunset in Thailand
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Cestovatelia sa vracajú k starým návykom

„Nákupné zvyky cestujúcich sa postupne vracajú do obdobia pred pandémiou kovidu, keď si cestujúci kupovali letenky s väčším predstihom. Platí to najmä pre lety do vzdialenejších mimoeurópskych destinácií,“ hovorí Lenka Kašická, manažérka letov spoločnosti STUDENT AGENCY TRAVEL.

Napríklad v prípade troch najpredávanejších destinácií je situácia nasledovná:

 • 61 % leteniek do New Yorku sa kupuje 3 až 6 mesiacov pred plánovaným odletom.
 • Letenky do Bangkoku sa najčastejšie kupujú 3 až 4 mesiace pred odletom, čo predstavuje viac ako 40 % cestujúcich.
 • V prípade Paríža si 43 % cestujúcich kupuje letenky 2 až 3 mesiace pred odletom
 • 49 % klientov si kupuje letenky do Malagy s podobným časovým predstihom, ako do Paríža

„Cestujúcim odporúčame, aby si pri kúpe leteniek pozorne skontrolovali tarifné podmienky, najmä pokiaľ ide o batožinu. Je dôležité overiť si, či je v cene letenky zahrnutá odbavená batožina, alebo či je potrebné si za ňu priplatiť. Pri nízkonákladových letenkách je v cene často zahrnutá len malá príručná batožina, napríklad kabelka alebo malý ruksak, pričom podmienky sa u jednotlivých dopravcov líšia,“ dodáva Lenka Kašická.

Malaga cityscape in Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Aké sú zmeny v priemerných cenách leteniek v roku 2024?

 • Bangkok: nárast o 6,7 % na 810,29 €
 • Paríž: nárast o 2,3 % na 257,02 €
 • New York: o 1,5 mil.: zvýšenie o 2 % na 760,90 €
 • Dubaj: zvýšenie o 24,3 % na 875,18 €
 • Maledivy: o 1,5 mil.: nárast o 7,7 % na 1 147,10 €
 • Maurícius: pokles o 9 % na 928,41 €
 • Tokio: 1,7 mld: pokles o 17 % na 978,65 €
 • Istanbul: nárast o 15,7 % na 341,63 €
 • Malaga: pokles o 26 % na 257,18 €
 • Miami: pokles o 11 % na 729,71 €
 • Kolombo: nárast o 7,5 % na 913,31 €
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať