Blesky a búrky sú pre cestovateľov fascinujúcim divadlom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezastavíme ich, bratia!
Hovorí sa, že blesky priťahujú aj veľké fabriky a najmä elektrárne. V plechovkách ako lietadlo, vlak, autobus, auto alebo loď je človek akoby v klietke a silný elektrický výboj ho obchádza. Vladimír Kampf

Hovorí sa, že blesky priťahujú aj veľké fabriky a najmä elektrárne. V plechovkách ako lietadlo, vlak, autobus, auto alebo loď je človek akoby v klietke a silný elektrický výboj ho obchádza.

Pre niekoho sú fascinujúcim divadlom, iní sa ich odôvodnene boja. Búrky. Blesky.

Ešte za čias veľkej slávy SkyEurope som letel z talianskeho Bergama do Bratislavy. Všetky lietadlá meškali a kdesi vyčkávali, kým prejde búrka, len nejaký náš kaskadér v kokpite pristál, akoby sa nechumelilo, a bol odhodlaný s nami aj odletieť. Mám rád adrenalín pri lietaní. Toto bol jedinečný zážitok. Myslím, že niekoľkokrát nám blesk spôsobil aj chvíľkový výpadok elektriny. Neviem, možno udrelo priamo do nás. Podľa pilotov to občas cestujúci ani príliš nepocítia.

Pred rokmi som sa plavil na lodi, ktorá dostala úder bleskom. Plávali sme Egejským morom z ostrova Santorini na Krétu. Loďou to zatriaslo a ozval sa zvuk, akoby sa zachveli plechy. Už to nikoho ani príliš nevyľakalo, lebo sme v tom čase plávali takmer tri hodiny riadne naklonení na jeden bok, ako sa do nás vietor opieral.

V silnej búrke a veternej smršti som sa ocitol aj v bosporskom prielive pri Istanbule. Blesk do nás našťastie nenapálil, ale vlny nás dvíhali vysoko, aby nás vzápätí prudko spustili dolu. Ako vo filme. Aj to patrí k búrke.

Nepodložené hlúposti

Na internete nájdete kopu zasvätených rád, ako sa v búrke správať. Sú medzi nimi ničím nepodložené či skreslené hlúposti, ale aj serióznejšie odporúčania.

Nezastavíme ich, bratia!
Hovorí sa, že blesky priťahujú aj veľké fabriky a najmä elektrárne. V plechovkách ako lietadlo, vlak, autobus, auto alebo loď je človek akoby v klietke a silný elektrický výboj ho obchádza. Vladimír Kampf

Hlavne sa neschovávať pod stromy! Toto pravidlo pozná asi každý. V praxi to však vyzerá tak, že sa vždy nájde niekto, komu nedocvakne. Blesk môže udrieť do akéhokoľvek stromu. Ani na okraji lesa nie ste v bezpečí.

Jediný bezpečný úkryt pod stromami je hustý nízky porast. Aj to iba vtedy, keď vás vietor odtiaľ nevyfúkne alebo keď začnú okolo lietať haluze. Mimochodm: Posledný tatranský smrteľný zásah bleskom trafil ľudí schovaných v nízkom poraste…

Keď v lese zbehnete do schátraného objektu a skryjete sa tam, môže sa vám stať, že vás síce blesk nezabije, ale barabizňa pri jeho údere na vás spadne. Zásah bleskom nie je žiadna sranda. Raz sa mi v južných Čechách počas búrky podarilo schovať do miestnej krčmy. Tá zásah bleskom ustála a vyľakaný krčmár čapoval všetkým, ktorí túto hrôzu prežili s ním pivo zadarmo. :-)

Čo lepšie sa mi mohlo pritrafiť. Domorodci odhadovali blesk po blesku, kam asi udrel. Zrazu rana ako z tanku, zaiskrilo sa nám pred očami a ohlušil nás ohromný tresk. Nie dlhotrvajúci rachot. Jedna rýchla šupa.

Slabší zásah bleskom sa dá prežiť. Na Ukrajine pri Užhorode som stretol muža, ktorého úder blesku síce omráčil, ale nezabil. Bol to príjemný, veľmi aktívny starší pán. Svojich susedov ohuroval nevídanými záhradkárskymi unikátmi.

Úder blesku nie je možné včas predvídať. Stáva sa aj, že počas dažďa udrie náhle iba jeden jediný.

Ľahké terče

Ale vráťme sa ešte na chvíľu do lesa. Pod stromy nie. A pod skalný previs tiež rozhodne nie! Navlhnuté skaly sú skvelým vodičom. Najväčšia blbosť je oprieť sa o skalu. Z toho istého dôvodu sa neopierajte ani o steny domov! Tam nie ste v bezpečí.

Nezastavíme ich, bratia!
Hovorí sa, že blesky priťahujú aj veľké fabriky a najmä elektrárne. V plechovkách ako lietadlo, vlak, autobus, auto alebo loď je človek akoby v klietke a silný elektrický výboj ho obchádza. Vladimír Kampf

Stáť v otvorenom priestore je tiež zlý nápad. Doslova sa hráte so smrťou. A ak sa na vás pritlačia kamaráti, riziko zásahu bleskom je ešte väčšie. Pri búrke je nezmysel mušketierske motto: Jeden za všetkých, všetci za jedného. Telá by sa nemali dotýkať.

Spomínam si na rozprávanie kolegu, ako raz išiel bicyklom z Trnavy do Lošonca a kdesi na pol ceste ho dostihla búrka. Hodil bicykel do jarku a bežal si čupnúť do otvoreného priestoru. Tam so stiahnutým zadkom čakal na koniec utrpenia. Tak na neho lialo, že keby nezvieral polky, tak mu aj tam natečie voda. Prežil.

Najbezpečnejším riešením je podľa múdrych rád prečkať búrku v podrepe s nohami a rukami čo najtesnejšie pri tele. Pozor! Ľahnúť si nie je lepší nápad. Naopak.

Pri búrke nech vás ani nenapadne kúpať sa, surfovať, člnkovať… Nič. Rýchlo z vody von. Tam ste pre blesky veľmi ľahký terč. Doslova ich priťahujete. Po prvom, vzdialenom zahrmení okamžite z vody von!

Nie je rozumné v búrke niekomu volať o utrpení, ktoré človek v smršti prežíva. To nepomáha. Akékoľvek zaobchádzanie s elektronickými alebo plynovými spotrebičmi je čistý hazard.

Ani byť v suchu nestačí. Ani schovať sa pod stan a sadnúť na karimatku nestačí. Podmáčaná pôda je veľmi dobrý vodič. Od potokov a riek radšej čo najďalej. Hlúposť je aj prenášať kovové predmety počas búrok. Rovnako ako hrať golf, hrať petang s kovovými guľami. Kov priťahuje blesky. Aj dáždnik nad hlavou.

Takmer stopercentné bezpečie znamenajú len plechovky: Lietadlo, autobus, auto, vlak, loď… Búrka je najnebezpečnejšia, keď je vzdialená menej ako tri kilometre. Zrátajte si sami, ako je ďaleko. Sledujte rozdiel medzi bleskom a začiatkom hrmenia. Približne tri sekundy na kilometer.

Pri vzdialenosti tri kilometre trvá od zablysnutia deväť sekúnd, kým zahrmí. Ak je búrka vzdialené desať kilometrov, toto rozmedzie dosahuje až pol minúty. Skôr z úkrytu radšej ani nevychádzajte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať