Ako sa účinne zbaviť strachu z lietania?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wing 221526_960_720.jpg

Letná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži, no keď sa ti už len pri tej predstave potia ruky a máš sucho v hrdle, nasledujúci článok je venovaný práve tebe. Fóbie z lietania tzv. Aviofóbie sa dá zbaviť pomocou jednoduchých trikov.

Zrejme si už niekoľkokrát čítal vetu o tom, že letecká doprava patrí vzhľadom na počet prepravených cestujúcich a vzdialenosti, k najbezpečnejšej forme prepravy. Napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorým už len predstava, že sedia v lietadle, vyvoláva nepríjemné pocity.

Strach z lietania je sprevádzaný úzkosťou či panikou. Všetky tieto pocity pramenia hlavne z nedostatku potrebných teoretických informácií. Kľúčové je v prvom rade získanie vedomostí a utvrdenie sa v tom, že lietanie je najbezpečnejšia forma prepravy. Strach z lietania je teda iracionálny.

Niektorí ľudia sa snažia svoj strach zapiť alkoholom, čo však nie je najlepší nápad. Ten dokáže celú situáciu poriadne skomplikovať, pretože sa zvýši hladina adrenalínu. Taktiež sa pred letom neodporúča piť nadmerná dávka kofeínu, pretože vám bude srdce biť ako o život, čo pocity úzkosti umocní.

Nie je na škodu spoznať štatistiky bezpečnosti leteckej dopravy a pred letom si ich zopakovať. Taktiež, ak zistíte ako lietadlo v skutočnosti funguje, zistíte, že váš strach bol iracionálny – mali ste pocit, že lietadlo padá, no v skutočnosti sa iba otáčalo. Veľmi účinný je tzv. autogénny tréning či aplikovanie rôznych bylinných kvapiek, ktoré navodia príjemnú atmosféru a odklonia myšlienky tým správnym smerom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať