Česká vláda rozhodla o obnovení hraničných kontrol so Slovenskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Petr Fiala
Český premiér Petr Fiala. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 27. septembra 15:59

Česká vláda rozhodla o dočasnom obnovení kontrol na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom sú nelegálni migranti, ktorých počty sa v posledných dňoch zvýšili.

„Predovšetkým chceme zaručiť bezpečnosť obyvateľov Českej republiky,“ povedal český minister vnútra Vít Rakušan a dodal, že v Zlínskom a Juhomoravskom kraji sa situácia začína dostávať spod kontroly.

Preventívne opatrenie

Obnovenie kontrol má platiť od štvrtka. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. Od začiatku júna do začiatku minulého týždňa zadržala polícia v Česku takmer 9 500 migrantov. Za celý minulý rok ich bolo 1 330. Bezpečnostná situácia v ČR je však podľa predsedu vlády Petra Fialu stabilná.

Do Česka prichádzajú cudzinci najmä zo Sýrie, využívajúci Česko ako tranzitnú krajinu pri cestách do ďalších štátov Európskej únie. „Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme si dokázali s touto situáciou dlhodobo poradiť a aby sme odradili nelegálnych migrantov od využívania tejto trasy,“ povedal český premiér.

Kontroly budú 10 dní

Ministerstvo vnútra SR uviedlo, že opatrenie potrvá 10 dní. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Uvedený krok kolegov z Česka má podľa rezortu vnútra vplyv aj na ostatné európske krajiny. Dôležitú úlohu v otázke migrantov totiž zohráva existencia schengenského priestoru.

„Faktom je, že Slovensko, Česko, ale aj ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, nechcú v daných krajinách zostať, sú pre nich len migračnou trasou. Čo sa týka hraníc s Maďarskom, v tejto chvíli platí dohoda hlavných hraničných splnomocnencov Slovenska a Maďarska, že sa bude vykonávať zvýšený počet hraničných hliadok na slovenskom aj maďarskom území,“ uzavrela Eliášová.

Prijmeme aj vlastné opatrenia

Rezort slovenskej diplomacie oznámil, že berie na vedomie avizované rozhodnutie vlády Českej republiky o plánovanom dočasnom obnovení kontrol na vnútorných hraniciach so Slovenskou republikou. O konkrétnych technických opatreniach už slovenské ministerstvo zahraničia komunikuje s českou stranou, ako aj ďalšími partnermi, a zároveň prijíma vlastné opatrenia.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) Matúš Dávid, podľa ktorého si rezort diplomacie uvedomuje zložitú situáciu a vie, že migranti k nám prichádzajú po západobalkánskej migračnej trase cez vonkajšiu schengenskú hranicu EÚ.

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je v tomto smere pripravené poskytnúť podporu všetkým krokom kolegov z rezortu vnútra zameraným na riešenie vzniknutej situácie. Je evidentné, že tento problém teda prerastá hranice jedného či dvoch štátov. Pri jeho riešení teraz jednoducho musíme spojiť sily. V regióne aj na úrovni EÚ,“ uvádza v závere hovorca rezortu diplomacie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Petr FialaVít Rakušan
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR