Česi môžu ísť bojovať na Ukrajinu, trestu sa báť nemusia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vojak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česko nebude trestať ľudí, ktorí budú Ukrajine pomáhať bojovať proti Rusku. Vo štvrtok sa na tom dohodli prezident Miloš Zeman s premiérom Petrom Fialom. Prezident by týmto ľuďom po návrate domov udelil abolíciu a predseda vlády by ju spolupodpísal.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hlava štátu môže udeľovať výnimky pre osoby, ktoré chcú bojovať v cudzej armáde, ale vzhľadom na to, že neexistuje kolektívna možnosť, s premiérom sa dohodli na alternatíve v podobe garancie beztrestnosti. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Do bojov sa chcú zapojiť stovky Čechov

Po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil vznik cudzineckej légie, dostalo české ministerstvo obrany zhruba 100 žiadostí o povolenie zapojiť sa do bojov. Na prezidenta sa obrátilo asi 300 osôb. Zapojenie svojich občanov do vojny na Ukrajine povolili už napríklad v Dánsku alebo Lotyšsku.

Vláda riešila aj utečeneckú situáciu

Česká vláda mala vo štvrtok večer mimoriadne stretnutie v súvislosti s utečencami z Ukrajiny a ďalšou pomocou pre krajinu. Kabinet sa dohodol na zaslaní zbraní, munície a taktických rukavíc za 17 miliónov korún.

Vláda sa tiež podľa Fialu dohodla na bezplatnom prevode zásob zo štátnych hmotných rezerv pre humanitárnu pomoc.

(1 EUR = 25,634 CZK)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš ZemanPetr FialaVolodymyr Zelenskyj