Ceny v rámci Európskej únie dostali strop. Koľko maximálne zaplatíme za SMS správy a hovory?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mobilný telefón, žena, telefonovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Medzinárodné volania a SMS správy v rámci Európskej únie dostali od stredy 15. mája cenové stropy.

Maximálna cena za minútu hovoru v rámci únie tak nebude môcť presiahnuť 19 centov bez dane z pridanej hodnoty a cena SMS nebude môcť byť vyššia ako 6 centov bez dane z pridanej hodnoty.

Pokračovanie revízie predpisov

Ako informovala Európska komisia, ide o pokračovanie celoúnijnej revízie telekomunikačných predpisov, ktorá bola odštartovaná zánikom roamingových poplatkov v júni 2017.

„Po tom, ako Európska únia v roku 2017 zrušila roamingové poplatky, teraz zakročila proti nadmerným poplatkom za cezhraničné volania z domu. Vďaka týmto dvom opatreniam sú európski spotrebitelia odteraz komplexne chránení pred astronomickými účtami za telefón, keď volajú na akékoľvek číslo v únii – z domu aj zo zahraničia,“ uviedla na margo tohto opatrenia eurokomisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová.

Zavedením cenových stropov by sa pritom podľa komisie mali odstrániť výrazné cenové rozdiely, ktoré sa doteraz evidovali v jednotlivých členských štátoch.

Spotrebitelia budú informovaní

Štandardná cena za pevné alebo mobilné volania v rámci únie bola totiž v priemere trikrát vyššia než štandardná cena za domáce volania a štandardná cena za SMS správu v rámci únie bola viac než dvakrát vyššia ako cena za domácu SMS správu.

V niektorých prípadoch môže byť podľa komisie štandardná cena za volanie v rámci únie dokonca až desaťkrát vyššia ako štandardná cena za domáce volanie.

Telekomunikační operátori v celej únii teraz budú musieť podľa komisie informovať spotrebiteľov o nových cenových stropoch. Okrem 28 členských krajín únie by mali onedlho začať platiť aj v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku.

Cenové stropy pritom platia len pre osobnú potrebu, teda pre individuálnych zákazníkov. „Na firemných zákazníkov sa táto regulácia cien nevzťahuje, keďže viacero operátorov má pre nich špeciálne, mimoriadne atraktívne ponuky,“ informovala komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia