Celoplošné testovanie, miernejší lockdown a zákaz vychádzania. Premiér Matovič oznámil nové opatrenia proti koronavírusu (video)

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Premiér Igor Matovič (vľavo) Foto: SITA/Branislav Bibel.
 • aktualizované 22. októbra 20:05

Ústredný krízový štáb SR vo štvrtok rozhodol o ďalšom postupe v boji proti ochoreniu COVID-19. Závery rokovaní oznámili predstavitelia vlády a ústredného krízového štábu spoločne na tlačovej konferencii. „Zrejme to bolo najťažšie rozhodovanie, aké kedy slovenská vláda prijala,“ uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zákaz vychádzania s výnimkami

Slovenská krivka infikovaných podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) kopíruje českú a posledných pár dní dokonca naša stúpa strmšie. „Zlá situácia je aj v susednom Poľsku,“ uviedol.

Viac o téme: Koronavírus

Stúpa nám aj percento pozitívne testovaných k počtu testov aj reprodukčné číslo. „V súčasnosti sa nachádza medzi 1,25 až 1,4,“ priblížil. Denný priemer počtu nových prípadov sa podľa Krajčího z 1214 na 1586.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Ako povedal Matovič, celá vláda stojí za rozhodnutím krízového štábu. „Konzílium epidemiológov odporučilo úplný, tvrdý lockdown,“ priblížil. Nakoniec však podľa premiéra bol prijatý miernejší lockdown a dvojnásobné pretestovanie. Pilotné bude už počas nasledujúceho víkendu v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a okresu Bardejov. V nasledujúcich dvoch víkendoch vo všetkých okresoch Slovenska.

Nové opatrenia proti koronavírusu

 • o opatreniach rozhodol Ústredný krízový štáb

* Školy (od pondelka 26. októbra do 27. novembra 2020)

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu, výnimkou sú detské jasle, materské školy a 1. stupeň základných škôl. Cieľom je limitácia interakcií a prenos ochorenia medzi rodinami.

* Zákaz vychádzania (od soboty 24. októbra do 1. novembra)

Pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov platí zákaz vychádzania, ak obyvatelia nebudú mať pri sebe negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu (nie starší ako z 23. októbra)

 • Výnimky zo zákazu vychádzania bez testu
  • v čase od jednej do piatej hodiny rannej
  • cesta na testovanie
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska a pohreby
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska – do 25. októbra

* Zákaz vychádzania (od soboty 24. októbra do 1. novembra)

Pre zvyšok Slovenska okrem spomínaných okresov Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov.

 • Výnimka zo zákazu vychádzania
  • v čase od jednej do piatej hodiny rannej
  • cesta na testovanie
  • cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska a pohreby, cesta na poštu, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt.
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska – do 25. októbra

V týždni od 2. do 8. novembra už bude možný pohyb pre obyvateľov, ktorí budú mať negatívny PCR test alebo antigénový test.

Celoplošné testovanie

Novinkou tiež je, že pokyny Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR budú po novom vychádzať vo Vestníku vlády SR formou vyhlášok. Spôsob vydávania pokynov hygienikov upravuje aktuálna novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Parlament novelu schválil v skrátenom konaní, účinná je od 15. októbra. Uviedol to tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Pokyny doposiaľ vychádzali ako opatrenia. Vestník od roku 2014 v elektronickej podobe publikuje Ministerstvo vnútra SR na svojom webovom sídle.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo obrany SR už spustilo web somzodpovedný.sk, na ktorom budú zverejňované aktuálne informácie o celoplošnom testovaní a odpovede na najčastejšie otázky. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister Naď

„Snažíme sa poskytovať vám všetko potrebné cez médiá, tlačové správy a už aj prostredníctvom tohto webu. Prosím, nie sme v ľahkej situácii, viem, že máte množstvo nezodpovedaných otázok, budeme sa zo všetkých síl obsiahnuť ich čo najväčšie množstvo,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJaroslav Naď