Čaputová reagovala na list europoslancov, zmena legislatívy o interrupciách by mala byť výsledkom diskusie

PREZIDENTKA: Prijala Alexandra Van der Bellena
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že zmeny v legislatíve v oblasti umelého prerušenia tehotenstva by mali byť predovšetkým výsledkom vecnej odbornej a verejnej diskusie a nemali by sa stať nástrojom spoločenského konfliktu.

Pre agentúru SITA to v reakcii na list europoslancov uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

K zmenám sa prezidentka vyjadrí neskôr

Prezidentka rešpektuje názor skupiny poslancov Európskeho parlamentu.

„Jej úlohou je chrániť hranicu ústavnosti, ktorá môže byť prekročená každou právnou úpravou vrátane tejto,“ reagoval Strižinec a dodal, že ku konkrétnym zmenám sa Čaputová vyjadrí, keď zákon získa definitívnu podobu, „keďže sú avizované rôzne pokusy a snahy návrh modifikovať, či už zo strany rezortu zdravotníctva alebo aj poslancov koalície.“

Europoslanci sú znepokojení

Slovenskí europoslanci spolu s desiatkami ďalších europoslancov zaslali otvorený list prezidentke SR Zuzane Čaputovej a predsedovi Národnej rady SR (NR SR) Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

Vyjadrujú v ňom hlboké znepokojenie nad nedávnymi pokusmi niektorých poslancov NR SR o sprísnenie platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva.

Podpísaní europoslanci žiadajú poslancov NR SR, predovšetkým tých, ktorí reprezentujú strany súčasnej vládnej koalície, aby rešpektovali základné práva všetkých slovenských občanov pri ich samostatnom rozhodovaní o ich vlastnom zdraví a reprodukčných právach. Tie sú základom ich práva na rovnosť a súkromie týkajúce sa intímnych záležitostí fyzickej a psychickej integrity.

„Žiadame preto upustiť od prijímania legislatívy, ktorá by takéto práva narúšala,“ dodávajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMartin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentNR SR Národná rada Slovenskej republiky