Čaputová odsúdila masové bombardovanie ukrajinských miest, pripojila sa k vyhláseniu ďalších prezidentov (foto)

Stretnutie prezidentov v Bratislave
V popredí zľava: Prezident Poľska Andrzej Duda, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, prezident Českej republiky Miloš Zeman a prezidentka Maïarska Katalin Novák počas oficiálneho privítacieho ceremoniálu na Primaciálnom námestí pri príležitosti stretnutia prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v Primaciálnom paláci v Bratislave. Foto: SITA/Kancelária prezidenta SR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odsúdila masové bombardovanie ukrajinských miest zo strany Ruska. Pripojila sa tým k utorňajšiemu vyhláseniu prezidentov skupiny B9, Severného Macedónska a Čiernej Hory. Informuje o tom v tlačovej správe hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„My, prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska, Slovenska, Severného Macedónska a Čiernej Hory odsudzujeme masové bombardovanie ukrajinských miest, ktoré uskutočnilo Rusko, a ktoré sa podľa medzinárodného práva považuje za vojnový zločin. Pripomíname, že vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti sú nepremlčateľné a podliehajú jurisdikcii súdov na celom svete. V mene našich štátov žiadame, aby Rusko okamžite prestalo útočiť na civilné ciele. Nepoľavíme v našom úsilí postaviť pred súd osoby zodpovedné za včerajšie zločiny. Všetky hrozby zo strany ruských predstaviteľov týkajúce sa použitia jadrových zbraní, považujeme za neprijateľné. V tejto súvislosti opätovne potvrdzujeme svoj záväzok chrániť naše krajiny a spojencov,“ píše sa v stanovisku prezidentov.

Stanovisko okrem slovenskej prezidentky SR Zuzany Čaputovej podpísali aj prezidenti Bulharska Rumen Radev, Českej republiky Miloš Zeman, Estónskej republiky Alar Karis, Maďarska Katalin Nováková, Lotyšskej republiky Egils Levits, Litovskej republiky Gitanas Nauseda, Poľskej republiky Andrzej Duda, Rumunska Klaus Iohannis, Severného Macedónska Stevo Pendarovski a Čiernej Hory Milo Đukanović.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alar KarisAndrzej DudaEgils LevitsGitanas NausedaKatalin NovákováKlaus IohannisMartin StrižinecMilo ĐukanovićMiloš ZemanRumen RadevStevo PendarovskiZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie B9