Cameron v Bruseli nepredložil plán rokovaní o brexite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cameron
Britský premiér David Cameron a nemecká kancelárka Angela Merkelová na summite EÚ v Bruseli. Foto: SITA/AP

Brusel 29. júna (WebNoviny.sk) – Britský premiér David Cameron po prvej časti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli v utorok večer uviedol, že lídri zvyšných 27 členských krajín počas rokovaní vyjadrili smútok a ľútosť nad rozhodnutím väčšiny britských voličov opustiť Úniu, ale tiež „univerzálny rešpekt“ pred voľbou, ktorú prejavili občania Spojeného kráľovstva.

„Naši partneri v EÚ sú naozaj smutní, že plánujeme opustiť túto organizáciu,“ povedal Cameron po skončení pracovnej večere s hlavami štátov a vlád členských krajín EÚ, na ktorej však nepredložil konkrétny časový plán rokovaní o odchode jeho krajiny z tohto bloku. Britský premiér označil utorňajšie rokovania za „pozitívne, konštruktívne, pokojné a cieľavedomé“, pričom obe strany chápu potrebu usilovať sa „o čo najužšie vzťahy“. Zároveň priznal, že ho ostatní lídri EÚ varovali, že nebude možné, aby Británia mala mimo EÚ všetky výhody členstva bez niektorých nákladov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po prvom dni summitu EÚ konštatovala, že výsledky referenda o brexite sú nezvratné. „Nevidím spôsob, ako by sa to dalo zvrátiť,“ uviedla Merkelová s odkazom na plebiscit z 23. júna ktorého výsledok označila za „smutnú udalosť“. Podľa nej teraz nie je čas na zbožné priania. Zároveň za „dobrý krok“ označila neformálny summit 27 štátov EÚ bez Británie, ktorý sa už v septembri uskutoční v Bratislave.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vniesol trochu upokojenia do situácie po brexite, keď citoval slová predsedu Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý bol pozvaný na summit ako hosť. Podľa Draghiho negatívny ekonomický dopad brexitu nebude až taký zlý, ako boli pôvodné obavy. ´

„Mario Draghi to dnes večer povedal úplne jasne. Negatívne účinky budú menej negatívne, než sme očakávali pred brexitom,“ povedal Tusk. Zároveň však pripomenul, že podľa šéfa ECB brexit povedie k podstatne nižšiemu ekonomickému rastu v Británii, čo môže mať negatívne dopady na vývoj v celom svete. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení prvého dňa summitu obvinil britských politikov stojacich za kampaňou o brexite, že nemajú konkrétny plán pre naplnenie svojich cieľov.

„Tábor za odchod Británie z Únie nám absolútne nie je schopný povedať, čo vlastne chce,“ posťažoval sa Juncker pred novinármi. Šéf exekutívy EÚ zopakoval svoje predošlé stanovisko, že Londýn by mal čo najskôr začať s rokovaniami o odchode krajiny z EÚ, pretože Európania nemajú mesiace na sprostredkovanie a musia konať už teraz. „Chápem, že David Cameron potrebuje viac času, ale chceme, aby článok 50 Lisabonskej zmluvy bol čo najskôr aktivovaný,“ zdôraznil Juncker.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronDonald TuskJean-Claude Juncker