Na Slovensku sa nedávno objavil nový druh pavúka – Zoropsis spinimana, známy aj pod prezývkou pavúk Nosferatu. Tento pavúk vzbudzuje pozornosť nielen svojím impozantným rozpätím nôh, ktoré môže dosiahnuť až 6 centimetrov, ale aj svojim zvláštnym vzhľadom, ktorý zahŕňa charakteristické hnedé škvrny na nohách a desivý vzor na tele.
Pavúky tohto druhu často vyhľadávajú teplé a suché miesta, preto sa čoraz častejšie stretávajú s ľuďmi v ich domovoch. Ich výskyt v interiéroch je častejší v oblastiach, kde je miernejšie podnebie a dostatok potravy.
Zoropsis spinimana si nachádza nové útočiská aj v našom regióne
Tento pavúk, ktorý pochádza zo Stredomoria, sa začína usadzovať aj v ďalších častiach Európy. Okrem Slovenska, kde ho nedávno spozorovali v Bratislave a na západe krajiny, bol už predtým zaznamenaný v Nemecku, Poľsku či Českej republike, informuje portál iMeteo.sk.
V Nemecku sa jeho výskyt výrazne rozšíril, pričom podľa nemeckého zväzu ochrancov prírody (NABU) bolo na jeseň 2022 hlásených viac ako 25 000 nálezov tohto pavúka, ktorý bol v tejto krajine prvýkrát zaznamenaný už v roku 2005.
Príčinou, prečo si pavúk získal prezývku „Nosferatu“, je jeho vzor na tele, ktorý pripomína upíra zo slávneho filmu Nosferatu – symfónia hrôzy z roku 1922, režírovaného Friedrichom Wilhelmom Murnauom. Napriek hrozivému vzhľadu však tento druh pavúka pre ľudí nepredstavuje vážnu hrozbu. Jeho uhryznutie síce môže byť bolestivé, no vo väčšine prípadov nie je jeho jed nebezpečný. Riziko môže nastať u alergikov, ktorí by mohli reagovať na jeho uhryznutie.
Veľký návrat pavúkov v Európe: ako z rozprávky o Harrym Potterovi
Nedávno sme ťa informovali o inom fascinujúcom pavúkovi, ktorý patrí k najväčším v Európe. Lovčík mokraďový, v angličtine známy ako Raft Spider, sa znovu vracia do svojho prirodzeného prostredia. Tento druh, ktorý bol kedysi na pokraji vyhynutia, dnes pomaly obnovuje svoju populáciu v európskej prírode.
Lovčík mokraďový dosahuje impozantnú veľkosť až 7 centimetrov a obýva vlhké prostredie v blízkosti močiarov a vodných plôch. Má jedinečnú schopnosť pohybovať sa po vodnej hladine, kde loví menšie pavúky, bezstavovce, a dokonca aj malé ryby.
Tim Strudwick, správca rezervácie v Norfolku, kde tieto pavúky žijú, pre denník The Independent uviedol: „Samice sú fascinujúce svojou veľkosťou aj krásou – je to úžasný zážitok ich vidieť.“ Napriek tomu, že tento pavúk nepredstavuje pre ľudí reálne nebezpečenstvo, jeho veľkosť môže vyvolávať obavy, najmä u tých, ktorí trpia arachnofóbiou.
Úspešný návrat tohto druhu je výsledkom intenzívnej ochrany. V Spojenom kráľovstve sa početnosť populácie výrazne zvýšila a odhaduje sa, že v súčasnosti tam žije viac ako 10-tisíc samíc. Tento úspech ukazuje, že dobre navrhnuté ochranárske programy môžu výrazne pomôcť aj druhom, ktoré sú na pokraji vyhynutia.
Situácia v strednej Európe však nie je taká priaznivá. V Českej republike je Lovčík mokraďový stále považovaný za kriticky ohrozený druh a za posledných 70 rokov bolo zaznamenaných len niekoľko desiatok nálezov. Na Slovensku nie sú presné údaje o jeho výskyte, ale vzhľadom na podobné prírodné podmienky sa predpokladá, že aj u nás žije len v obmedzenom množstve.