Aktualizované: Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí zomrel počas pojednávania na súde

Muhammad Mursí
Exprezident Egypta Muhammad Mursí. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 17. júna 22:26

KÁHIRA 17. júna (WebNoviny.sk) – Zvrhnutý egyptský exprezident Muhammad Mursí skolaboval v pondelok na súde a zomrel. Informovala o tom egyptská štátna televízia.

Podľa jej údajov sa 67-ročný Mursí práve zúčastňoval na pojednávaní v rámci svojho procesu týkajúceho sa obvinení zo špionáže, keď stratil vedomie a následne zomrel. Jeho telo previezli do nemocnice.

Mursí, líder Moslimského bratstva, sa stal v roku 2012 prvým demokraticky zvoleným prezidentom po páde dlhoročného egyptského lídra Husního Mubaraka.

V roku 2013 ho zvrhla armáda vedená súčasným prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím. Stalo sa tak po predchádzajúcich masových protestoch proti jeho vláde.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácie Amnesty International v pondelok vyzvala Egypt, aby dôsledne vyšetril okolnosti smrti bývalého egyptského prezidenta.

Podľa Magdaleny Mughrábí, ktorá má v Amnesty International na starosti oblasť Blízkeho východu, Mursího smrť „vyvoláva vážne otázky o tom, v akých podmienkach bol zadržiavaný“.

Amnesty vyzvala egyptské úrady na „nestranné, dôkladné a transparentné vyšetrenie okolností jeho smrti, ako aj podmienok vo väzbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muhammad Mursí