Bývalého šéfa kontrarozviedky a protiteroristického úradu zatkli, dôvodom má byť jeho pokus o zvrhnutie vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kazakhstan Protests Police block the road towards the center of Nur Sultan, Kazakhstan, Thursday, Jan. 6, 2022. Kazakhstan's president authorized security forces on Friday to shoot to kill those participating in unrest, opening the door for a dramatic escalation in a crackdown on anti government protests that have turned violent. The Central Asian nation this week experienced its worst street protests since gaining independence from the Soviet Union three decades ago, and dozens have been killed in the tumult.
Zatkli bývalého šéfa kontrarozviedky v Kazachstane. Foto: AP Photo/Vasily Krestyaninov
  • Aktualizované 8. januára o 13.21 hod.

V Kazachstane zatkli bývalého šéfa kontrarozviedky a protiteroristického úradu obvineného z pokusu o zvrhnutie vlády.

Zatknutie Karima Masimova oznámil v sobotu Výbor pre národnú bezpečnosť, ktorému predsedal, než ho tento týždeň odvolal prezident Kasym-Žomart Tokajev. Podrobnosti o tom, čo Masimov urobil v snahe zvrhnúť vládu, nie sú známe.

Zatknutie počas protestov

Masimova zatkli v čase násilných protestov, ktoré Tokajev pripisuje teroristom podporovaným zahraničím. Najrozsiahlejšie protesty v krajine od nadobudnutia nezávislosti pred tromi desaťročiami vypukli v nedeľu pre prudký rast cien skvapalneného plynu.

V meste Almaty demonštranti obsadili a zapálili vládne budovy. V sobotu zatiaľ nepokoje z Almaty nehlásili, polícia však rozohnala demonštráciu a zadržala niekoľko ľudí v meste Aktau a z mesta Kyzylorda počuť sporadickú streľbu, informuje ruská tlačová agentúra Sputnik.

Bezpečnostné zložky počas nepokojov tento týždeň zabili 26 demonštrantov. O život prišlo aj 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek. Viac ako 4 400 ľudí úrady zatkli, uviedlo v sobotu kazašské ministerstvo vnútra.

Žiadosť o pomoc

Tokajev sa so žiadosťou o pomoc cez týždeň obrátil na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vedenú Ruskom, ktorá schválila vyslanie zhruba 2 500 prevažne ruských vojakov do Kazachstanu na mierovú misiu.

Niektorí títo vojaci strážia vládne budovy v hlavnom meste Nur-Sultan, čo umožnilo uvoľniť časť kazašských bezpečnostných zložiek a „premiestniť ich do Almaty, aby sa zúčastnili na protiteroristickej operácii“. Uviedla vo vyhlásení Tokajevova kancelária

Nespokojnosť s vládou

Hoci sa protesty začali pre zvýšenie cien plynu, ich intenzita naznačuje, že zrejme odrážajú širšiu nespokojnosť s vedením štátu, v ktorom už viac ako 30 rokov vládne tá istá strana.

Mnoho demonštrantov skandovalo „preč so starcom“, čím odkazovali na bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý aj po odstúpení v roku 2019 mal značnú moc ako šéf bezpečnostnej rady.

Z toho postu ho však Tokajev pre nepokoje odvolal. Nazarbajev sa v ostatných dňoch držal v úzadí, jeho hovorca však v sobotu uviedol, že politik je v hlavnom meste a „vyzýva všetkých, aby sa zhromaždili okolo prezidenta Kazachstanu s cieľom prekonať súčasné problémy a zabezpečiť integritu našej krajiny“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Nursultan Nazarbajev