Bývalé vedenie ZDZS Bratislava vraj odlievalo peniaze

Uhliarik
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Bývalé vedenie štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) Bratislava údajne odlievalo peniaze do účelovo vytvorených firiem. Na utorkovej tlačovej besede o tom na základe výsledkov kontroly informoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Podľa neho v záchranke objavili podozrivé zmluvy bez plnenia, porušovanie zákona o verejnom obstarávaní, ale aj zbytočne drahé servisné zmluvy.

ZDZS Bratislava taktiež mala viesť „kreatívne“ účtovníctvo. Pôvodne deklarovaný koncoročný zisk totiž v roku 2009 aj v roku 2010 napokon v realite skončil ako strata. Tá sa v prvom prípade vyšplhala na vyše 176 tis. eur a v druhom na viac ako 229 tis. eur. Na základe kladného výsledku hospodárenia boli vedeniu vyplatené aj odmeny, ktoré však budú podľa Uhliarika vymáhať späť.

V záchranke sa uskutočnili dve kontroly

Jedna sa zamerala na hospodárnosť a efektívnosť, druhá na financie. Dohromady odhalili 54 porušení zákona, ktoré predstavujú škody na majetku v sume 10 mil. eur. K najzávažnejším zisteniam patrí porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri nákupe tovarov a služieb v hodnote 435 tis. eur, či nevykonávanie predbežnej a priebežnej finančnej kontroly za roky 2009 a 2010 alebo neúčtovanie tvorby zákonných rezerv.

V rámci verejného obstarávania riaditeľ záchranky Vratko Šoka upozornil na 11 zmlúv vo výške 826 tis. eur bez preukázaného plnenia, či priame zadanie pri oprave medicínskych prístrojov vo výške 73 tis. eur. Šoka pritom poukázal, že víťazné firmy vznikali deň pred podpismi zmlúv a často boli jedinými uchádzačmi o zákazky. Záchranka preto podáva trestné oznámenia na neznámeho páchateľa.

Na čele ZDZS Bratislava stál do konca júna minulého roku Boris Moťovský. Po Moťovského odchode viedol záchranku dočasne Mikuláš Dunda. Víťazom výberového konania sa však stal Vratko Šoka.

Dunda podozrenia odmieta

Dunda pre agentúru SITA uviedol, že vyhlásenia ministra a aktuálneho šéfa záchranky vníma ako pokus očierniť svoju osobu, keďže s oboma inštitúciami, na ktorých čele stoja, vedie súdne spory. On sám podozrenia z odlievania peňazí a kreatívneho účtovníctva odmieta. Podľa neho nefiguruje jeho podpis ani na jednej z medializovaných zmlúv a pri jeho odchode nemala záchranka žiadne záväzky. Akékoľvek obvinenia z odlievania peňazí či z machinácií pri verejnom obstarávaní odmietol aj Moťovský.

Záchranka sa do povedomia verejnosti dostala aj pre tzv. sanitkový tender, teda kúpu 140 sanitiek za 20 mil. eur.
SANITKA
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

To, že pri ňom porušila zákon, potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie. Ako informoval Šoka, Úrad boja proti korupcii požiadal záchranku o súčinnosť v tejto kauze.

Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava je druhou najväčšou záchrankou na Slovensku. Má 53 staníc záchrannej zdravotnej služby v piatich krajoch. Zamestnáva 760 ľudí, pričom jej vozový park tvorí 154 vozidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarik