Bulharsko vojna neobíde, tvrdí minister obrany po útoku dronu s výbušninami

bulharský minister obrany
Bulharský minister obrany Todor Tagarev (vpravo). Foto: archív, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bulharský minister obrany Todor Tagarev tvrdí, že Bulharsko by sa malo pripraviť na to, že ho vojna na Ukrajine neobíde.

Ako referuje web eurointegration.com.ua, uviedol to v súvislosti s bezpilotným lietadlom naloženým výbušninami, ktoré našli v nedeľu v noci v turistickej destinácii Ťulenovo pri hranici s Rumunskom a cez Čierne more oproti anektovanému Krymu.

Armáda je v pozore

„Nemáme dôvod si myslieť, že nás táto vojna nejako obíde. Áno, existujú riziká pre Bulharsko,“ zdôraznil Tagarev a podotkol, že dron v Ťulenove nie je ojedinelý prípad. Zároveň poznamenal, že trvá vyšetrovanie toho, ako sa bezpilotné lietadlo dostalo do Bulharska. Podľa Tagareva sa takéto udalosti dejú každý týždeň a dokonca aj viac ako raz za týždeň.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Bulharská armáda si udržiava kapacity a personál, aby bola schopná reagovať na odhalenie nevybuchnutej munície. Ako som povedal, dron určite nezachytia radarové stanice. Nevieme, kedy a ako sa objavil, či spadol do vody alebo sa sem dostal iným spôsobom,“ poznamenal Tagarev.

Špeciálna jednotka

Bulharské úrady poslali v pondelok do mestečka Ťulenovo špeciálnu jednotku, aby preskúmala a deaktivovala dron s výbušninami. Podľa svedkov bol dron tri až 3,5 metra dlhý a mal na sebe pripevnenú nádobu s výbušninami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom