Budúci ústavní sudcovia musia spĺňať moje požiadavky, vyhlásil prezident Kiska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Podľa prezidenta Andreja Kisku neexistuje reálna prekážka, ktorá by bránila, aby zo 40 mien uchádzačov o post sudcu Ústavného súdu SR zvolila Národná rada SR 18 mien, z ktorých by prezident vybral deviatich právnikov, z ktorých by sa tak stali sudcovia ústavného súdu.

Odbornosť a morálka

Kiska v utorok pripomenul parlamentu, že je jeho povinnosťou konať tak, aby košický súd nebol paralyzovaný. Prezident je pripravený vybrať deviatich, ktorí spĺňajú jeho požiadavky a tými sú odbornosť a morálka. Zároveň potvrdil, že jeho zástupca sa zúčastní na verejných vypočutiach Ústavnoprávneho výboru NR SR.

„Rozumiem, že vás zaujíma moje vyjadrenie k jednému (Robertovi Ficovi, pozn. SITA), mňa ako prezidenta ale zaujíma celý ústavný súd a jeho kvalita,“ povedal na úvod prezident. Podľa hlavy štátu je dôležité, aby doterajší život kandidátov vypovedal o ich charaktere a dával ľuďom záruku, že budú ochrancami spravodlivosti.

Prezident Kiska si zároveň želá, aby sa v spoločnosti hovorilo o tých, ktorí majú najlepšiu šancu dokázať, že ich rozhodovania bude viesť právo a spravodlivosť.

Strata súkromia

Kiska sa v utorok takisto vyjadril, že si váži tých, ktorí vložili do procesu svoju energiu, oslovovali kandidátov a navrhovali ich. Zároveň sa poďakoval tým, ktorí sa uchádzajú o tento post aj za cenu až straty súkromia a s obavami, či nedôjde k politizácii volieb.

„Demokracia je proces, ktorý nikdy nekončí. Pozostáva z menších aj väčších volieb a pred nami stojí jedna z tých, ktorá bude ovplyvňovať aj dôveru ľudí v spravodlivosť. Nesmieme našich občanov sklamať,“ dodal na záver prezident.

Noví sudcovia sa budú voliť podľa starých pravidiel, keďže sa vládnej koalícii nepodarilo presadiť na jeseň minulého roka zmeny. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov Národnej rady SR, najmenej však 39.

Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu. Novinkou bude verejné vypočutie kandidátov pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, na ktorom sa môže zúčastniť aj prezident. Z neho bude vyhotovený aj audio či videozáznam. Deviati sudcovia, respektíve sudkyne, budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Kandidáti na posty ústavných sudcov

Medzi nominovanými sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk.

Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaDaniela ŠvecováEdita PfundtnerLucia KurilovskáMichal ĎurišMichal TrubanMiloš MaďarMonika JankovskáPavol MalichPeter KresákRadoslav ProcházkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR