Brusel schválil rokovania s USA o obchodnej dohode, medzi podmienkami je aj sporný bod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juncker, Trump
Zľava: Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

BRUSEL 15. apríla (WebNoviny.sk) – Európska únia schválila podmienky pre vyjednávanie o novej obchodnej dohode s USA, ale ich súčasťou je potenciálne sporný bod, keďže Brusel odmieta do rokovaní zaradiť aj problematiku poľnohospodárskych produktov.

Pondelkovým zverejnením mandátu pre Európsku komisiu (EK) na vyjednávania členské krajiny únie oznámili, že nová dohoda sa sústredí výlučne iba na eliminovanie ciel na priemyselné tovary.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že EK chce rokovania ukončiť do šiestich mesiacov. Dodala, že ešte v priebehu pondelka bude kontaktovať svojho amerického partnera, splnomocnenca USA pre obchod Roberta Lighthizera, aby sa dohodli, kedy by sa formálne vyjednávania mohli začať.

„Sme teraz pripravení vstúpiť do ďalšej fázy vzťahov medzi EÚ a USA,“ povedala Malmströmová novinárom v Bruseli. Na otázku, či americký Kongres akceptuje dohodu, ktorá nezahŕňa poľnohospodárstvo, eurokomisárka odpovedala: „Sú to obmedzené, ale stále významné vyjednávania výhodné pre obe strany.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cecilia MalmströmováRobert Lighthizer
Firmy a inštitúcie EU Európska únia