Útok v Londýne bol útokom na svet, svetové osobnosti súcitia s obeťami opovrhnutiahodného činu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Útok v Londýne
Victoria Jones/PA via AP

LONDÝN 23. marca (WebNoviny.sk) – Hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej oznámil, že premiérka navštívila londýnsku nemocnicu, kde zašla za obeťami ranenými pri stredajšom útoku vo štvrti Westminster.

Hovorca Mayovej James Slack uviedol, že Mayová sa v nemocnici stretla aj s personálom a poďakovala sa mu za starostlivosť o ranených.

Slack dodal, že 40-minútová návšteva bola súkromná, a neprezradil, ktoré zdravotnícke zariadenie Mayová navštívila.

Pri stredajšom útoku na londýnskom Westminsterskom moste a pri parlamente zahynuli traja ľudia a ďalších najmenej 30 osôb utrpelo zranenia. Útočníka zastrelila polícia strážiaca sídlo britského parlamentu, Westminsterský palác.

Talianke sa darí lepšie

Taliansky veľvyslanec v Británii oznámil, že talianskej turistke, ktorá utrpela zranenia pri stredajšom útoku autom na Westminsterskom moste v Londýne, sa už darí lepšie.

Talianska tlačová agentúra ANSA z Londýna citovala veľvyslanca Pasqualeho Terracciana, ktorý navštívil ženu v nemocnici. Turistka diplomatovi povedala, že po náraze auta stratila vedomie asi na desať minút.

Turistka z Ríma podstúpila operáciu pre komplikovanú zlomeninu nohy. Utrpela aj menej závažné zranenie dvoch stavcov pri krku a ranu na hlave.

Vyznamenanie pre policajta

Britský konzervatívny zákonodarca James Cleverly zadržiaval slzy, keď spomínal na priateľstvo s policajtom Keithom Palmerom, ktorého v stredu zabil nožom útočník pri britskom parlamente.

Poslanec Cleverly s pohnutím v hlase vyzval, aby strážnikovi Palmerovi udelili posmrtne vyznamenanie za „odvahu a obetavosť„.

Cleverly uviedol, že Palmera spoznal pred 25 rokmi ako ostreľovača, keď obaja slúžili v kráľovskom delostrelectve. Podľa jeho slov bol 48-ročný policajt, dobodaný na smrť útočníkom pokúšajúcim sa dostať do parlamentu, „silný, profesionálne zdatný štátny zamestnanec„. Cleverlyho „potešilo, keď ho znovu stretol niekoľko mesiacov po svojom zvolení do parlamentu„.

Theresa Mayová vyhlásila, že Palmer „zaplatil najvyššiu cenu priamo v srdci našej demokracie“ a „návrhom na posmrtné uznanie sa budú zaoberať„.

Posilnená ochrana v Európe

Po stredajšom útoku v Londýne bolo možné pozorovať viditeľne posilnenú ochranu pri švédskom parlamente a sídle vlády v metropole Štokholm.

Šéf parlamentnej ochranky pre denník Expressen uviedol, že bezpečnostné opatrenia boli podniknuté „po konzultáciách s políciou“ a švédskou domácou tajnou službou v reakcii „na udalosti v Londýne“.

Služba Säpo nezmenila stupeň ohrozenia Švédska. V susednom Dánsku bezpečnostná a spravodajská služba uviedla, že po útoku v Londýne situáciu pozorne sleduje.

Dánska služba informovala, že v žiadnom prípade nie je dôvod na zmenu hodnotenia teroristickej hrozby proti Dánsku, „ktorá zostáva vážna„. V dánskej metropole Kodaň vidieť takisto pred parlamentom ťažko ozbrojenú políciu.

Rumunka chcela osláviť narodeniny

Rumunský diplomat uviedol, že žena, ktorá skočila v Londýne do rieky Temža, keď SUV vrážalo do chodcov na Westminsterskom moste, podstúpila úspešnú operáciu na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. Je stále v kritickom stave.

Rumunský veľvyslanec v Británii Dan Mihalache štátnej tlačovej agentúre Agerpres povedal, že žena má závažné problémy s pľúcami.

Veľvyslanec dodal, že nemenovanú ženu previezli skoro ráno do inej londýnskej nemocnice, ktorá je lepšie vybavená na liečbu pacientkiných zranení.

Mihalache dodal, že jej rodina už cestuje do Londýna. Rumunka a jej priateľ boli v britskom hlavnom meste na dovolenke, aby tam tento týždeň oslávili jej narodeniny. Priateľ utrpel zlomeninu chodidla.

Trump ponúkol pomoc

Americký prezident Donald Trump uviedol, že sa modlí a súcití s rodinou a priateľmi muža zo štátu Utah, ktorý zahynul pri stredajšom útoku Islamského štátu v Londýne.

Trump na Twitteri napísal, že Kurt Cochran bol „skvelý Američan„. Dodal, že sa modlí za jeho rodinu a priateľov a vyjadril im sústrasť.

Cochran s manželkou Melissou trávili v stredu v Londýne svoj posledný deň výnimočnej cesty po Európe, na ktorej oslavovali 25. výročie svadby. Práve boli na Westminsterskom moste, keď útočník začal vrážať autom typu SUV do chodcov. Útočníka potom pri pokuse dostať sa do areálu britského parlamentu smrteľne postrelili policajti.

Biely dom v stredu vyhlásil, že prezident sa telefonicky rozprával s britskou premiérkou Theresou Mayovou a ponúkol jej pomoc Spojených štátov.

Lepší pohľad na svet

Členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov si v New Yorku uctili minútou ticha obete stredajšieho teroristického útoku v Londýne.

Na schôdzke, na ktorej sa pôvodne malo hovoriť o Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) a o konflikte v Somálsku, nechýbal ani šéf britskej diplomacie Boris Johnson.

Podľa jeho slov pred novinármi „bol útok z Londýna útokom na svet“ vzhľadom na to, že obeťami sa stali občania 11 krajín. Johnson ubezpečil, že boj s terorizmom sa skončí víťazstvom, a dodal, že „náš pohľad na svet je lepší a veľkorysejší a naša vôľa silnejšia„.

Johnson využil súčasne príležitosť, aby sa poďakoval za veľké prejavy spoluúčasti, ktorých sa mu ako zástupcovi Británie dostalo v sídle svetovej organizácie.

Španieli želajú Londýnu normálnosť

Španielska kráľovská rodina vyjadrila zármutok nad obeťami stredajšieho krvavého útoku v Londýne.

Španielsko sa v týchto chvíľach bolesti cíti veľmi blízke Spojenému kráľovstvu,“ napísal kráľ Filip VI. v telegrame zaslanom britskej kráľovnej Alžbete II.

Kráľ vyjadril „hlboký žiaľ… nad opovrhnutiahodným činom, ktorý porušuje základné hodnoty, na ktorých stojí naša demokracia a naše spoločnosti„.

Filip VI. dodal, že si želá, aby sa „do života v Londýne vrátila normálnosť„.

Monarcha a jeho manželka, kráľovná Letizia, majú podľa plánu v júni navštíviť Britániu – bude to po troch desaťročiach prvá španielska kráľovská návšteva.

Erdogan zdieľa bolesť

Úrad tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes oznámil, že turecký líder mal telefonát s britskou premiérkou Theresou Mayovou, v ktorom vyjadril solidaritu Turecka s Britániou v boji proti terorizmu.

Predstavitelia z Erdoganovho úradu dodali, že turecký líder takisto Mayovej povedal, že Turecko zdieľa bolesť Británie nad obeťami útoku v Londýne.

Obaja politici sa navzájom ubezpečili, že sú „odhodlaní“ spoločne bojovať proti terorizmu a vymieňať si spravodajské informácie.

Spájanie migračnej politiky s terorizmom

Poľská premiérka Beata Szydlová naznačila, že existuje spojitosť medzi migračnou politikou Európskej únie a terorizmom – a ako príklad použila stredajší londýnsky útok. V čase jej výrokov však ešte nebola zverejnená totožnosť útočníka.

Szydlová sa takto vyjadrila niekoľko hodín pred tým, ako britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že polícia pozná totožnosť útočníka, ktorý sa narodil v Británii.

Szydlová pre televíziu TVN24 povedala: „Často v Európe, v EÚ počúvam: ‚nespájajte migračnú politiku s terorizmom‘, ale nie je možné to nespájať.

Útok pred britským parlamentom si v stredu vyžiadal štyri ľudské životy vrátane útočníkovho, a 29 hospitalizovaných, medzi nimi aj jedného Poliaka.

Poľská nacionalistická vláda má spory s EÚ v celom rade záležitostí, aj v otázke migrácie.

Pápež sa modlí

Pápež František sa dnes modlil za obete londýnskeho útoku a vyjadril im solidaritu. V sústrastnom telegrame František napísal, že bol „hlboko zarmútený„, keď sa v stredu dozvedel o „tragédii“ v centre Londýna.

Uviedol, že sa „modlí za silu od Boha a za pokoj“ pre rodiny zabitých a zranených.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Beata SzydlováBoris JohnsonDonald TrumpPápež FrantišekTheresa Mayová