Briti majú novú premiérku, Theresa Mayová prijala poverenie

Briti majú novú premiérku, Theresa Mayová prijala poverenie
Britská kráľovná Alžbeta II. odovzdala v stredu do rúk novej premiérke Therese Mayovej poverenie na zostavenie novej vlády. Londýn, 13. júl 2016. Foto: SITA/AP

LONDÝN 13. júla (WebNoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. prijala v stredu rezignáciu premiéra Davida Camerona a hneď nato poverila zostavením novej vlády jeho nástupkyňu na čele Konzervatívnej strany Theresu Mayovú. Informovala o tom televízia BBC.

Nová premiérka sprevádzaná manželom Philipom sa po príchode z Buckinghamského paláca do oficiálnej premiérskej rezidencie na Downing Street 10 prvýkrát prihovorila národu. Vzdala hold svojmu predchodcovi Cameronovi, ktorého nazvala „moderným premiérom“, a vyhlásila, že jej vláda bude „budovať lepšiu Britániu“. Zaviazala sa posilňovať to, čo spája národy Spojeného kráľovstva a za svoje priority označila sociálnu spravodlivosť a záujmy pracujúcich.

„Ak ste z bežnej rodiny z pracujúcej triedy, váš život je oveľa menej bezpečný, ako si mnohí vo Westminsteri uvedomujú,“ povedala v narážke na britský parlament. „Vláda nebude vedená záujmami zopár privilegovaných ľudí, ale vašimi záujmami,“ pokračovala. Po referende o členstve v EÚ čelí Británia „obdobiu veľkej národnej zmeny“, dodala Mayová. Británia podľa nej zaujme odvážnu novú, pozitívnu úlohu vo svete. „Spoločne vybudujeme lepšiu Britániu,“ citovala ju agentúra DPA.

Ministrom pre brexit bude Davis

Zloženie novej vlády podľa BBC oznámi Mayová v nadchádzajúcich hodinách, niektoré mená však britská verejnoprávna televízia zverejnila už v stredu.

Za ministra zahraničných vecí si v stredu Mayová vybrala bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona, ktorý viedol kampaň za vystúpenie Británie z EÚ. Nebude však zodpovedný za rokovania o vystúpení z EÚ, tie bude mať na starosti osobitný „minister pre brexit“. Funkciu tohto ministra Mayová podľa agentúry AP zverila skúsenému konzervatívnemu euroskeptickému poslancovi Davidovi Davisovi.

AP o ňom uvádza, že sa často dostával do sporov s Mayovou ako ministerkou vnútra kvôli veciam týkajúcim sa súkromia a slobody slova. Kritizoval právomoci britskej tajnej služby, ktoré podľa neho príliš zasahovali do súkromia ľudí. Už dlho bojoval za odchod z EÚ.

Rezort vnútra prevezme ďalšia žena

Za nového ministra financií Mayová vymenovala Philipa Hammonda, ktorý bol v Cameronovej vláde v rokoch 2014-2016 ministrom zahraničných vecí. Predtým zastával funkcie ministrov obrany a dopravy. Vo funkcii strieda Georga Osborna, ktorý na kreslo vo vláde rezignoval.

Novou ministerkou vnútra bude Amber Ruddová. Rezort prevezme po Therese Mayovej, ktorá bola ministerkou vnútra v Cameronovej vláde šesť rokov. Ruddovú pred rokom vymenovali za ministerku energetiky a pre klimatické zmeny.

Ministrom obrany podľa BBC zostáva Michael Fallon, ktorý túto funkciu zastáva od roku 2014.

Za ministra pre medzinárodný obchod menovala Mayová Liama Foxa, bývalého ministra obrany, ktorý bol jedným z jej protikandidátov v súboji o kreslo predsedu konzervatívcov. Patril medzi veľkých podporovateľov kampane za vystúpenie z EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.David CameronKráľovná Alžbeta II.Theresa Mayová