Británia čoskoro sprísni pravidlá pre migrantov z EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cameron
Britský premiér David Cameron počas summitu EÚ Foto: SITA/AP

LONDÝN 18. decembra (WEBNOVINY) – Veľká Británia chce urýchliť zavedenie sprísnených pravidiel pre imigrantov z členských štátov Európskej únie, ktorí v krajine poberajú sociálne dávky. Uviedol to v stredu britský premiér David Cameron.

Plán, ktorý zverejnil premiér minulý mesiac, predpokladá, že migranti počas prvých troch mesiacov pobytu nebudú môcť čerpať dávky v nezamestnanosti.

O nárok na podporu majú prísť aj tí občania členských štátov EÚ, ktorí po šiestich mesiacoch poberania dávok nepreukážu reálnu šancu získať zamestnanie. Vláda v Londýne podľa zdrojov agentúry Reuters chcela pravidlá sprísniť od budúceho roka, podľa Camerona však budú účinné už k 1. januáru 2014.

„Skorší štart týchto nových obmedzení zabezpečí, že Spojené kráľovstvo bude menej atraktívne pre imigrantov z EÚ, ktorí sem chcú prísť a žiť na úkor štátu,“ uviedol Cameron vo vyhlásení. „Chcem vyslať jasnú správu, že Británia je veľmi otvorená podnikaniu, nebudeme tu ale vítať ľudí, ktorí nechcú prispievať,“ zdôraznil premiér.

Vládny plán reaguje na obavy z prílevu nových migrantov po tom, čo 1. januára 2014 skončia obmedzenia na trhu práce pre občanov Bulharska a Rumunska. Po rozšírení EÚ v roku 2004 Veľká Británia otvorila svoj pracovný trh pre občanov desiatky prevažne stredo a východoeurópskych krajín, čo Cameron označil za „obrovskú chybu“ bývalej labouristickej vlády.

Cameronova Konzervatívna strana zaostáva v prieskumoch pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine uskutočnia v roku 2015. Premiér tiež čelí tlaku svojich spolupracovníkov, aby zastavil pokles voličskej podpory v prospech euroskeptickej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP). Z prieskumov verejnej mienky tiež vyplýva, že väčšina Britov odmieta ďalšiu liberalizáciu trhu práce pre zamestnancov z východnej Európy. Plány britskej vlády kritizovala Európska komisia aj predstavitelia Bulharska a Rumunska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Cameron