Bratislavská Petržalka má v prípade vojnového konfliktu potenciálne kryty, dokázali by ochrániť 25-tisíc ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
CO kryt v Petržalke

V katastri bratislavskej Petržalky sa nachádza 24 potenciálnych podzemných útočísk pre verejnosť s kapacitou takmer 25-tisíc miest. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti. Ako dodáva, v Petržalke sa nachádzajú aj ďalšie podobné úkryty v súkromnom vlastníctve.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Tieto počty zohľadňujú iba úkryty, ktoré sú určené pre verejnosť,“ uvádza samospráva s tým, že v prípade výnimočného stavu, akým je aj vojna, krízové plány v prvom rade počítajú s evakuáciou čo najväčšieho počtu ľudí mimo Bratislavu a dostupné úkryty by mali slúžiť tým, ktorí tak urobiť nestihnú.

Zapojenie do vojny zatiaľ nehrozí

Mestská časť zároveň zdôrazňuje, že tieto krízové scenáre sa spúšťajú až na základe rozhodnutia príslušných štátnych orgánov a bezpečnostných zložiek.

„Kapacity prípadných úkrytov v Bratislavskom kraji sú v celkových počtoch aj pri prepočítaní na počty obyvateľov najvyššie v rámci celého Slovenska,“ konštatuje Petržalka. Samospráva pripomína, že Slovenskej republike ako plnohodnotnému členovi NATO priame zapojenie do vojnového konfliktu nateraz nehrozí.

Cieľom je poskytovať pravdivé informácie

Mestská časť napriek tomu v kooperácii s hlavným mestom, Ministerstvom vnútra SR a ďalšími štátnymi inštitúciami a bezpečnostnými zložkami aktualizuje scenáre krízového riadenia, vrátane prípadných možností využitia dostupných úkrytov.

„Cieľom jednotného postupu je najmä poskytovať rozvážne, pravdivé a relevantné informácie našim obyvateľom a návštevníkom, ku ktorým patrí aj zoznam možných úkrytov,“ uzatvára Petržalka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy