Bratislava nesúhlasí so zverejneným počtom obyvateľov, pre iné čísla môže prísť o milióny eur

BRATISLAVA: Reakcia na sčítanie obyvateľov
Zľava: Starosta Ružinova Martin Chren, starosta Dúbravky Martin Zaťovič, primátor Bratislavy Matúš Vallo, starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa a starosta Petržalky Ján Hrčka počas tlačovej konferencie primátora a starostov mestských častí Bratislavy pred Primaciálnym palácom, na ktorej reagovali na zverejnené dáta zo sčítania obyvateľov v Bratislave. Bratislava, 21. december 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Bratislava nesúhlasí s údajmi Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o počte obyvateľov, vyplývajúcom z tohtoročného sčítania. Na tlačovej konferencii o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Rozdiel 20-tisíc ľudí

ŠÚ SR ako hlavný organizátor sčítania obyvateľov zverejnil v pondelok prvé základné výsledky, podľa ktorých v hlavnom meste žije približne 475-tisíc obyvateľov s trvalým pobytom.

Máme za to, že v Bratislave na trvalý pobyt žije dlhodobo viac ľudí, ako nám ŠÚ SR priznáva, a to približne o 20-tisíc obyvateľov,“ uviedol Vallo s tým, že tieto čísla sú rozhodujúce pri financovaní Bratislavy, ale sú dôležité aj v súvislosti s využitím eurofondov.

Primátor poznamenal, že v Bratislave žije určite viac ako 500-tisíc ľudí. „My počítame, že mesto obsluhuje približne 600-tisíc ľudí, ktorí tu žijú, z toho odhadom 100-tisíc ľudí tu nemá trvalý pobyt. Takisto vieme, že trvalý pobyt je tesne pod 500-tisíc obyvateľov, ak nie pol milióna,“ upozornil Vallo.

Požadujú podrobnú metodiku spracovania

Ako dodal, rozdiel 30-tisíc obyvateľov je 11 miliónov eur pre Bratislavu.

Za tie by sme mohli opraviť napríklad 175-tisíc metrov štvorcových ciest a chodníkov, alebo kúpiť 40 nových autobusov, je to pre nás veľa peňazí,“ zdôraznil s tým, že Bratislava žiada ŠÚ SR, aby rozdiel 20-tisíc obyvateľov hodnoverne vysvetlil a zverejnil podrobnú metodiku spracovania údajov pre Bratislavu a poskytol mestským častiam zoznamy zarátaných a nezarátaných obyvateľov do finálneho čísla počtu obyvateľov s trvalým pobytom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Vallo
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR