Bratislava hlási enormný záujem o podporu z grantového programu na kultúru a umenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, Slovakia.
Foto: ilustračné, GettyImages

Hlavné mesto eviduje zvýšený záujem o podporu z grantového programu na kultúru a umenie v rámci výzvy Nadácie mesta Bratislavy (NMB). V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. NMB zverejnila výsledky v troch vyhlásených výzvach.

V grantovom programe Kultúra – Tvorba a uvedenie diela a Kultúrne priestory a v štipendijnom programe Umenie. „Nadácia podporí desiatky subjektov, vďaka ktorým aktéri z prostredia kultúry a umenia budú môcť kontinuálne pokračovať vo svojich aktivitách aj po odznení pandémie,“ uviedla hovorkyňa.

V štipendijnom programe Umenie bolo alokovaných 75-tisíc eur na poskytnutie 30 štipendií. „Počet podaných žiadostí oproti minulému roku vzrástol až o 50 percent, čo poukazuje na vysoký záujem žiadateľov o túto formu podpory. Vďaka existencii Nadácie môže hlavné mesto podporiť formou štipendia aj fyzické osoby – jednotlivcov, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Bratislavy,“ poznamenala Rajčanová.

Podporu získa 30 projektov

Zo 122 žiadateľov podporu získa 30 projektov, ktoré podľa odborníkov najkvalitnejšie reflektujú špecifiká a ciele výzvy vo všetkých druhoch umenia od vizuálneho, cez literárne a múzické.

O grantový program Kultúra v oblasti Tvorba a uvedenie diela bol medzi oprávnenými žiadateľmi rovnako enormný záujem. „Alokovaná suma 145-tisíc eur bola desaťkrát nižšia ako celková požadovaná suma posudzovaných projektov,“ podotkla hovorkyňa magistrátu.

Dostanú viac financií

Zároveň dodala, že 39 projektov, ktoré grantová komisia navrhla na podporu, sa komplexne zaoberá témami súčasnej mestskej spoločnosti a jej udržateľného rozvoja. „Komisia navrhla podporiť menej projektov, avšak relevantnými sumami, ktoré umožnia plnohodnotnú realizáciu diel,“ dodala.

V Grantovom programe Kultúra v oblasti Kultúrne priestory NMB rozdelí sumu 72-tisíc eur šiestim kultúrnym a umeleckým centrám a klubom, ktoré podľa magistrátu prinášajú do mestského prostredia inovatívne myšlienky, zvyšujú rozvoj kreatívnej sféry, vzdelávajú svoje publiká a vytvárajú stabilné zázemie pre kultúrnu produkciu. Výsledky ďalších grantových programov Kultúra a Komunity budú zverejnené v druhej polovici mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Rajčanová
Firmy a inštitúcie Nadácia mesta Bratislavy