BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Zaslanie SMS v hodnote dve eurá je jednou z možností ako prispieť do zbierky Biela pastelka, ktorej cieľom je pomôcť nevidiacim a slabozrakým.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá je organizátorom zbierky, zatiaľ eviduje 4-tisíc zaslaných správ. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka ÚNSS Simona Šípová. Podľa jej slov je tento spôsob príspevku jednoduchý a transparentný.
„Prispeli takto zväčša ľudia, ktorí sa boja prispievať priamo do pokladničiek dobrovoľníkov, pošlú radšej správu,“ poznamenala. Prispieť možno až do konca roka zaslaním SMS v hodnote dve eurá na číslo 820. Vyzbieraná čiastka počas hlavného dňa zbierky, 25. septembra, ešte nie je známa. Zbierka je povolená ministerstvom vnútra od 1. júla do 31. decembra.
Záujem ľudí o verejné zbierky je rôzny. „Z krajských stredísk aj z hodnotiacich správ zisťujeme, že niekde bola zbierka prijatá s nadšením, inde museli naši dobrovoľníci strpieť nepríjemné poznámky,“ priblížila Simona Šípová. Je to však o vnímaní zbierok všeobecne. Pre niekoho je to podľa jej slov vyslovene žobranie, iný v nich zmysel vidí a rád prispeje.
Verejná zbierka Biela pastelka vznikla na pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím, aby viedli samostatný a nezávislý život. Hlavným dňom zbierky bola streda 25. septembra. Jej 12. ročník pripravila ÚNSS a konal sa vo viac ako 200 mestách a obciach Slovenska.
Cieľom zbierky Biela pastelka je umožniť ľuďom so zrakovým postihnutím vrátiť sa do života. „Vďaka podpore darcov a výnosu verejnej zbierky môžeme klientom so zrakovým postihnutím bezplatne poskytovať špeciálne kurzy sociálnej rehabilitácie. Naučia sa na nich chodiť s bielou palicou, orientovať sa v priestore či sebaobsluhe,“ uviedla riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Ivana Potočňáková.
Ide o to, aby ľudia po strate zraku viedli samostatný život a neboli neustále odkázaní na pomoc druhých. „Hlavný dôraz kladieme na to, aby boli ľudia čo najsamostatnejší, mohli sa realizovať, učili sa pracovať s počítačom, aby mali bezprostredný prístup k informáciám bez pomoci iných,“ povedal predseda ÚNSS Branislav Mamojka. Dôležité tiež je postarať sa o domácnosť, navariť si či napiecť. „Pokiaľ sa nám vytvoria podmienky, sme schopní byť prínosom pre spoločnosť,“ doplnil.