Prezident Biden povolil, aby Ukrajina útočila americkými zbraňami na ciele v Rusku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj, Joe Biden
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americká hlava štátu Joe Biden počas ich stretnutie v Bielom dome v decembri 2023. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 31. mája, 13:35

Americký prezident Joe Biden povolil, aby Ukrajina používala zbrane dodané zo Spojených štátov na útoky na ciele v Rusku. To však len v blízkosti Charkovskej oblasti. Pre web Kyiv Independent to v piatok potvrdil hovorca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Serhij Nykyforov.

Posilní to Ukrajinu

Vďaka webu Politico s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov už vo štvrtok presakovali na povrch prvé správy o tom, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena dala Kyjevu súhlas na útoky na ciele v Rusku, ale „výhradne v blízkosti Charkova“. Správu potom potvrdili ďalšie médiá vrátane ABC News a agentúry AP.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nykyforov predtým tento krok USA privítal v rozhovore pre britský The Guardian, ktorý bol zverejnený v piatok.

„Výrazne to posilní našu schopnosť čeliť ruským pokusom o masové prekročenie hranice,“ povedal Nykyforov pre The Guardian v odpovedi na otázku o povolení od USA zasahovať ruské územie. Rozhodnutie Bidenovej administratívy umožňuje Ukrajine použiť zbrane dodané USA na útoky na ruských vojakov a velenie, ako aj na riadiace centrá, uviedol The Guardian.

Postoj USA sa nezmenil

Nemenovaný americký predstaviteľ pre BBC News povedal, že jeho tímu nariadil, aby zabezpečil, že Ukrajina bude schopná použiť americké zbrane na to, aby „zaútočila na ruské sily, ktoré ich zasiahli alebo sa ich chystali zasiahnuť“.

Zároveň poznamenal, že postoj USA zakazujúci používanie systémov ATACMS alebo rakiet dlhého doletu na ruské územie sa nezmenil.

Prekvapivá ruská ofenzíva

Jeden z predstaviteľov sa pre amerického vysielateľa CBS vyjadril aj na margo ukrajinských útokov voči ruským lietadlám. „Nikdy sme im nepovedali, že nemôžu zostreliť ruské lietadlo nad ruskou pôdou, ktoré sa chystá na nich zaútočiť,“ povedal.

Po tom, ako Rusko začiatkom mesiaca spustilo prekvapivú ofenzívu v ukrajinskej Charkovskej oblasti a dosiahlo tam isté zisky, sa viacero západných predstaviteľov vyjadrilo za uvoľnenie obmedzení na používanie západných zbraní na útoky na ruskom území. Tieto uvoľnenia dosiaľ brzdili aj obavy z možnej eskalácie konfliktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenSerhij NykyforovVolodymyr Zelenskyj