Biden, Macron a Merkelová spolu rokovali, Johnson chce pevnejšie vzťahy Británie a USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden
Zvolený americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP

Novozvolený americký prezident Joe Biden sa v utorok rozprával s lídrami najdôležitejších spojencov USA na európskom kontinente – britským premiérom Borisom Johnsonom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Napriek tomu, že britský predseda vlády mal dobré vzťahy s Donaldom Trumpom, ktorý podporoval „brexitové“ snahy Spojeného kráľovstva, Johnson bol medzi prvými, kto Bidenovi v telefonickom rozhovore zagratuloval k volebnému víťazstvu.

Johnsonova kancelária uviedla, že obaja muži „diskutovali o úzkom a dlhodobom vzťahu“ medzi ich krajinami a sľúbili, že posilnia väzby v mnohých oblastiach vrátane obchodu a bezpečnosti.

Johnson pozval Bidena na budúcoročný samit o zmene podnebia COP26, ktorý sa uskutoční 1.-12. novembra 2021 v škótskom Glasgowe, a uviedol, že sa veľmi teší na osobné stretnutie s ním na budúcoročnom samite G7 pod organizátorskou taktovkou Británie.

Kancelária francúzskeho prezidenta zverejnila video Macrona vo svojej kancelárii, v ktorom blahoželá Bidenovi a zvolenej viceprezidentke Kamale Harrisovej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováBoris JohnsonEmmanuel MacronJoe Biden