Biden sa stretol vo Varšave aj s Čaputovou, americký prezident ocenil prácu lídrov krajín B9 (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová, Joe Biden, Andrzej Duda
Slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová a prezidenti Poľska a USA, Andrzej Duda (vľavo) a Joe Biden počas stretnutia vo Varšave (22. február 2023). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 22. februára 21:45

Americký prezident Joe Biden sa vo Varšave stretol s lídrami krajín východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Biden ocenil prácu lídrov krajín B9

Spoločne s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom sa rozprával s predstaviteľmi takzvanej Bukureštskej deviatky (B9) – teda Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Biden ocenil prácu lídrov týchto krajín. „Ste v prvej línii našej kolektívnej obrany a viete lepšie ako ktokoľvek iný, čo je v tomto konflikte v stávke. Nielen pre Ukrajinu, ale aj pre slobodu demokracií v celej Európe a na celom svete,“ podotkol.

Stretnutie vo Varšave sa uskutočnilo po Bidenovej prekvapujúcej návšteve Kyjeva a príhovore vo Varšave, v ktorom povedal, že „celý svet čelí skúške vekov“ a zdôraznil, že „by nemali byť žiadne pochybnosti – naša podpora Ukrajine nepovolí, NATO sa nerozdelí a my sa neunavíme“. Rusko pritom označuje NATO za existenčnú hrozbu a ruský vodca Vladimir Putin v utorkovom prejave opätovne útočil na západnú pomoc Ukrajine.

Do Varšavy letela aj Čaputová

Rokovania vo Varšave, ktorého témami boli výdavky na obranu aj podpora Ukrajiny sa za Slovensko zúčastnila prezidentka Zuzana Čaputová.

Stretávame sa symbolicky po tom, ako si pripomenieme rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Keď sme sa takto zhruba pred rokom, dva dni po vypuknutí vojny, stretli s prezidentmi B9 tiež vo Varšave, bol to silný moment – jednak z toho šoku vypuknutia vojny, ale aj uvedomenia si jednoty, ale aj odhodlania pomáhať Ukrajine,“ uviedla Čaputová krátko pred odletom do Poľska.

Stretnutie B9
Americký prezident Joe Biden a hlavy štátov krajín B9 na stretnutí vo Varšave (22. február 2023). Foto: SITA/AP.

Teraz sa budú podľa prezidentky stretávať po roku opäť symbolicky, „po tom, ako si pripomíname toto smutné výročie, ale tiež po tom, ako prezident Biden pred pár dňami navštívil Ukrajinu“. Predmetom diskusií prezidentov bude úvaha o tom, akým spôsobom posilniť bezpečnosť východného krídla, teda ako posilniť bezpečnosť aj Slovenskej republiky.

Budeme určite hovoriť o výdavkoch na obranu a budeme hovoriť o podpore Ukrajiny,“ povedala slovenská hlava štátu, ktorá stredajšiu diskusiu vo Varšave vníma ako jednu zo série stretnutí, ktoré predchádzajú júlovému summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse.

Rusko je agresor a Ukrajina sa bráni

Po návrate z Varšavy uviedla, že naša obrana a ochrana je na tej najvyššej úrovni, akú môžeme mať. „Je dôležité, že sme súčasťou najmocnejšej obrannej aliancie sveta,“ skonštatovala na brífingu po pristátí v Bratislave.

Prezidentka ďalej povedala, že krajiny B9 sú, pokiaľ ide o hodnotenie situácie, jednotné v tom, že Rusko je agresor a Ukrajina sa bráni a že Ukrajine je potrebné pomáhať. Zároveň dodala, že táto jednotnosť je rovnako v odhodlaní navzájom sa chrániť.

„Keď sme sa takto pred rokom stretli vo Varšave, bolo to deň po vypuknutí vojny. Boli sme v šoku, ale boli sme jednotní. Symbolicky sme sa po roku opäť stretli a musím konštatovať, že sme jednotní a rovnako odhodlaní ako pred rokom,“ uviedla Čaputová a dodala, že formát B9 zohráva v súčasnosti kľúčovú úlohu, pretože väčšina krajín je na hranici buď s Ruskom, alebo s Ukrajinou. Vyhlásila, že hlas týchto krajín je dôležitý a rovnako je dôležité aj to, aby ho spojenci vrátane USA počúvali.

Súčasne upozornila na hrozbu dezinformácií. „Podľa našich informačných služieb sme v informačnej vojne. Sme natoľko atakovaní dezinformáciami, že sú ohrozením našej bezpečnosti, práve pre to, že podrývajú autoritu štátu a štátnych inštitúcií. Manipulujú zásadným spôsobom s verejnou mienkou. Vidíme to v mnohých falošných naratívoch, ktoré sa šíria cez sociálne siete,“ povedala prezidentka s tým, že podľa prieskumov Slovensko patrí v tomto zmysle k tým najviac zraniteľným, pretože veľká časť ľudí na Slovensku má tendenciu dôverovať dezinformáciám.

„Chcem poprosiť všetkých ľudí, aby si overovali informácie vrátane klamstiev, ktoré sa šíria či už cez internet, alebo z vyjadrení politikov o mobilizácii. Sú to nezmysly, klamstvá a účelové lži,“ dodala prezidentka.

Okrem stredajšieho stretnutia vo Varšave sa uskutoční aj stretnutie prezidentov B9 v júni v Bratislave, čo je podľa nej štandardný míting mesiac pred veľkým summitom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens StoltenbergJoe BidenVladimir PutinZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy