Belgicko sa zaviazalo, že Ukrajine do roku 2028 dodá 30 stíhačiek F-16

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Belgium Ukraine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) si podáva ruku s belgickým premiérom Alexandrom De Croom počas ich stretnutia na úrade predsedov vlád v Bruseli v utorok 28. mája 2024. Foto: Kenzo Tribouillard/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Belgicko sľúbilo vojenskú pomoc Ukrajine za zhruba miliardu eur. Tiež sa zaviazalo, že krajine, ktorá čelí ruskej agresii, dodá v nasledujúcich štyroch rokoch 30 stíhačiek F-16.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok stretol v Bruseli s belgickým premiérom Alexander De Croom, s ktorým podpísal bezpečnostnú dohodu. Tá garantuje vojenskú pomoc Ukrajine, až kým sa nestane členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Dohoda so Španielskom

Už deň predtým Zelenskyj podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu so Španielskom, ktorá na rok 2024 vyčleňuje miliardu eur na pomoc Ukrajine a ďalších 5 miliárd eur do roku 2027.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová medzičasom informovala, že jej krajina chce za pomoci kľúčových európskych partnerov dodať Ukrajine systém protivzdušnej obrany Patriot, o ktorý Kyjev žiada, aby mohol posilniť obranu krajiny.

Ako povedala, takýto systém bude vybudovaný „v krátkom časovom rámci“.

Európsky boj

Holandsko má základné komponenty pre systém Patriot a ostatné krajiny EÚ prispejú ďalšími kľúčovými časťami a muníciou.

Ukrajina tiež bojuje európsky boj,“ poznamenala Ollongrenová.

V Bruseli sa v utorok stretávajú aj ministri obrany Európskej únie (EÚ), ktorí sa pokúsia prekonať námietky Maďarska pri poskytnutí 6,5 miliardy eur pre Ukrajinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander de CrooKajsa OllongrenováVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy