Banskobystrický kraj hlási výrazný nárast chorých na chrípku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chrípka
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 11. januára (WebNoviny.sk) – Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja, zaznamenali za posledné dva týždne podstatný vzostup akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípkových a chrípke podobných ochorení (CHPO).

Podieľa sa na tom hlavne posviatočný nástup ľudí do práce. V porovnaní so situáciou v rovnakom období vlaňajška je to takmer 82 percentné zvýšenie. Hygienici konštatujú, že ešte stále nemožno hovoriť o epidemickom výskyte týchto typicky zimných ochorení. Počet chorých však podľa ich predpokladov bude rásť, najmä po nástupe žiakov po vianočných a novoročných prázdninách do škôl.

RÚVZ v Banskej Bystrici zaznamenal aj epidemický výskyt hnačkových ochorení. Postihli pacientov a personál oddelenia dlhodobo chorých II. Internej kliniky banskobystrickej Nemocnice F.D. Roosevelta. V priebehu štyroch dní ochorelo spolu 15 osôb a to 8 pacientov a 7 pracovníkov oddelenia. „Na oddelení boli nariadené mimoriadne protiepidemické opatrenia – zákaz návštev, dočasné prerušenie prijímania nových pacientov na hospitalizáciu, osobitné režimové opatrenia, ako mimoriadna dezinfekcia, manipulácia s odpadom, či zvýšená osobná hygiena. V ďalšom epidemiologickom šetrení pokračujeme„, konštatovala Monika Musilová, z odboru epidemiológie RÚVZ.

V absolútnych číslach evidoval v prvom kalendárnom týždni tohto roka banskobystrický RÚVZ 3117 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1096 osôb na 100 tisíc obyvateľov. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 121 prípadoch, čo je chorobnosť 43 osôb na 100 tisíc obyvateľov. Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, kde evidujú lekári 600 prípadov. Ďalej nasledujú okresy Lučenec a Revúca. Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Lučenec. Z hľadiska veku ochorenia na ARO, ale aj na chrípku a jej podobné ochorenia najviac postihujú vekovú skupinu adolescentov, ekonomicky aktívneho obyvateľstva a paradoxne už aj žiakov základných škôl. Najnižší výskyt týchto ochorení je medzi seniormi.

Vyšší je aj počet komplikácií z ARO. Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín a zápalmi stredného ucha. Vyskytlo sa aj 61 prípadov zápalu pľúc. Najviac komplikácií bolo zaznamenaných vo vekovej skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ale aj medzi žiakmi základných škôl a najmenšími deťmi. Keďže sa tieto infekcie šíria vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním a to rovnako doma, ako v škole. Vetranie slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov, a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy. Významný prínos v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší má v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. Antioxidanty – vitamín C a radikálny „upratovač” vitamín E, sú obsiahnuté v mimobunečnej a v bunečnej membráne epitelu dýchacích ciest.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)