Až 81 percent Poliakov si želá zostať v Európskej únii

Poľsko
Európska komisia žiada poľskú vládu, aby prehodnotila zákon o ústavnom súde. Foto: SITA/AP

Varšava 3. júla (WebNoviny.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda dnes povedal, že Európska únia znamená niečo iné pre Britov, ktorí sú členmi EÚ už vyše 40 rokov, a niečo iné pre Poliakov, ktorí do nej vstúpili v roku 2004 a zažili modernizáciu krajiny predovšetkým vďaka fondom únie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Pociťujeme skutočné výhody (Európskej únie), pre nás únia znamená slobodu, bohatnutie, dostávanie financií,“ uviedol Duda v rozhovore pre webovú stránku Onet.pl.

Poľský líder sa takto vyjadril, keď práve dnes zverejnené výsledky prieskumu verejnej mienky ukázali, že Poliaci sú stále nadšení členstvom v EÚ a až 81 percent Poliakov si želá zostať v únii.

Inštitút TNS urobil telefonický prieskum medzi 1000 dospelými v pondelok a v utorok (27. a 28. júna), iba niekoľko dní po tom, čo Briti v referende hlasovali za odchod z únie. Poľská konzervatívna vláda viackrát zdôraznila, že krajina chce zostať členom EÚ. Rozhodnutie Britov môže mať priame dôsledky pre státisíce Poliakov, ktorí žijú a pracujú v Británii, a tiež pre ich rodiny v Poľsku.

Spomínaný prieskum takisto ukázal, že 13 percent respondentov podporuje odchod Poľska z EÚ. Šesť percent opýtaných nemalo názor na túto otázku. Možná chyba prieskumu je plus alebo mínus 3,1 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej Duda