Automobilky v SR trápia Zákonník práce i diaľnice

Automobilky
Zľava: Riaditeľ PSA Peugeot Citroen Slovakia Luciano Biondo, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann, premiérka Iveta Radičová a prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia In-Kyu Bae počas prijatia predstaviteľov automobiliek pôsobiacich na Slovensku na Úrade vlády SR. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Spoločnými problémami automobiliek pôsobiacich na Slovensku sú najmä Zákonník práce, diaľnice ale aj verejná infraštruktúra, vrátane bývania. Po stretnutí so zástupcami Volkswagen Slovakia, PSA Peugeot Citroën Slovakia a Kia Motors Slovakia to vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Automobilky žiadajú zvýšenie flexibility Zákonníka práce a vytvorenie väčšieho priestoru na možnosti zamestnávania. „Pritom žiadajú zachovať niektoré opatrenia v Zákonníku práce, ktoré sa ukázali ako funkčné a naopak prehodnotiť tie, ktoré vytvárajú bariéry pri zamestnávaní nových zamestnancov a tvorbe nových pracovných miest,“ uviedla Radičová.

Spoločnosti považujú za nevyhnutnú aj ďalšiu výstavbu diaľnic. Na stretnutí sa zaujímali o plány slovenskej vlády, ktoré úseky a ako rýchlo plánuje stavať. Ďalšou témou bola verejná infraštruktúra, vrátanie bývania. Automobilky naznačili problémy s kvalifikovanou pracovnou silou, s premiérkou preto hovorili aj o možnej spolupráci stredného školstva priamo s týmto odvetvím. V tejto súvislosti sa diskutovalo aj o možnosti vytvorenia podmienok na bývanie pre prípad zamestnávania občanom z iných regiónov. Predsedníčka vlády pritom ešte tento rok navštívi všetky tri automobilové spoločnosti, aby s ich manažmentom prediskutovala aj špecifické otázky a rozvojové plány na Slovensku.

Premiérkine slová potvrdili aj predstavitelia samotných firiem. Predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann spomenul potrebu zvýšenia pružnosti trhu práce, a to nielen na úrovni samotnej automobilky ale aj u subdodávateľov. On i prezident Kia Motors Slovakia In-Kuy Bae vyzdvihli i nutnosť výstavby diaľnic. Žilinská automobilka upozornila najmä na napojenie na Českú republiku, konkrétne do Ostravy, kvôli dodávkam pre sesterský Hyundai.

Na Slovensku fungujú tri automobilky. Volkswagen Slovakia vyrába v bratislavskom závode Volkswagen Touareg, Audi Q7, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine má závod na výrobu komponentov a v Košiciach sa pripravujú autá na export do Ruska. PSA Peugeot Citroën Slovakia v Trnave produkuje model Peugeot 207 a Citroën C3 Picasso a Kia Motors Slovakia zase blízko Žiliny automobil Kia cee’d v troch karosárskych úpravách, ako aj športovo-úžitkové modely Kia Sportage a Hyundai ix35.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas TostmannIveta Radičová