Šesťhodinové parkovanie pre SUV bude stáť aj 225 eur. Paríž chce byť ekologickejší

Eiffelova veža

Parížania v nedeľu hlasovali za vytlačenie vozidiel SUV z ulíc francúzskej metropoly, keďže parkovanie takýchto áut v meste bude odteraz drahšie.

Ekologickejšie mesto

Viac ako 54 % hlasov odovzdaných v miestnom referende podporilo opatrenie, podľa ktorého sa poplatky za parkovanie pre mimoparížskych vodičov veľkých SUV v centre mesta strojnásobia na 18 eur za hodinu.

Ako uviedol denník Le Monde, účasť v referende bola len na úrovni 5,7 %. Výsledok hlasovania podporuje snahy socialistickej starostky Anne Hidalgovej spraviť z dejiska tohtoročných olympijských hier ekologickejšie mesto zameranejšie na chodcov a cyklistov.

Šesťhodinové parkovanie za 225 eur

Hidalgová vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach tvrdila, že vozidlá SUV zaberajú príliš veľa miesta v úzkych parížskych uliciach, sú príliš znečisťujúce, „ohrozujú naše zdravie a našu planétu“ a spôsobujú viac dopravných nehôd ako menšie autá.

Náklady pre nerezidentov na parkovanie vozidiel SUV v parížskych obvodoch od 1 do 11 počas prvých dvoch hodín budú 18 eur za hodinu v porovnaní so šiestimi eurami za hodinu pre menšie autá. Následne bude parkovanie drahšie. Šesťhodinové parkovanie bude stáť 225 eur, v porovnaní so 75 eurami za menšie vozidlá.

Ďalej od centra mesta, v parížskych obvodoch s číslami 12 až 20, by vodiči vozidiel SUV mali platiť 12 eur za hodinu počas prvých dvoch hodín, neskôr sa to zvýši na 150 eur za šesť hodín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom