Dopyt po elektromobiloch na Slovensku v januári stúpol, tvorí však iba tri percentá predajov osobných áut

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektromobil, nabíjanie
Foto: ilustračné, SITA/AP

V januári tohto roku sa na Slovensku predalo 217 elektromobilov. V rovnakom období minulého roka ich bolo 105, medziročný nárast tak prekročil 100 %. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA).

Celkovo pritom registrácie nových osobných áut dosiahli v prvom mesiaci aktuálneho roka 7 935 kusov. Elektrické vozidlá sa tak na nich podieľajú približne 2,7 %.

Menej ich bolo na Malte či v Chorvátsku

Napriek pomerne nízkemu počtu predaných elektromobilov, neobsadilo Slovensko v Európskej únii úplne posledné priečky v rámci ich predajov. Menej elektrických áut sa predalo na Malte, v Litve, Lotyšsku i Estónsku, ale aj na Cypre, v Chorvátsku či Bulharsku.

Ak sa však pozrieme na štáty s približne rovnakým počtom obyvateľov ako má Slovensko, registrácie v Írsku prekročili 4 000 kusov, vo Fínsku sa vyšplhali na takmer 1 600 a v Dánsku presiahli 3 100.

Predaj vzrástol

V celej Európskej únii vzrástol v januári predaj nových batériových elektromobilov o 28,9 % na takmer 93-tisíc kusov. To predstavuje celkový trhový podiel na úrovni 10,9 %.

Štyri najväčšie trhy v regióne spolu pokrývajú 66 % všetkých registrácií a zaznamenali mohutné dvojciferné zisky. Ide o Belgicko, Holandsko, Francúzsko a Nemecko. V celej Európskej únii sa v prvom mesiaci aktuálneho roka predalo dohromady takmer 852-tisíc nových osobných áut.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia