Atentátnici z Bruselu dostali pred útokmi pokyny zo Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teror v Bruseli: Výbuchy otriasli letiskom a metrom
Letiskom Zaventem v Bruseli v utorok krátko pred 08.00 h SEČ otriasli najmenej dve explózie. Očití svedkovia lokalizovali miesto explózie do odletovej haly, kde sa registrujú cestujúci na medzinárodné lety, najmä do USA. Cestujúcich z letiska evakuovali autobusmi. Brusel, 22. marca 2016. Foto: Georgian Public Broadcaster via AP

Brusel 11. apríla (WebNoviny.sk) – Teroristi, ktorí 22. marca zaútočili na bruselské letisko Zaventem a stanicu metra Maelbeek, boli v úzkom kontakte s džihádistami zo Sýrie. Dokazuje to zvukový súbor nájdený v počítači Ibrahima Bakraouiho, jedného z dvoch samovražedných atentátnikov z bruselského letiska, uviedla belgická televízna stanica RTBF s odvolaním sa na francúzsky denník Libération.

Podľa RTBF zvukový súbor trvajúci niekoľko minút obsahuje neformálnu diskusiu strojcov bruselských útokov s osobami nachádzajúcimi sa v tom čase na území Sýrie. Hlasy „na druhej strane“ sa vyšetrovateľom nepodarilo identifikovať, obsah rozhovoru je však podľa RTBF veľmi jasný a je to akýsi „modus operandi“ celej operácie: obe strany hovoria o rôznych scenároch plánovaného útoku – vyberajú najlepšie miesto a čas. Diskutujú tiež o úlohe, ktorú každý zohrá.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Objavený zvukový záznam je dôkazom toho, že útoky z 22. marca boli organizované v úzkej spolupráci s ľuďmi pôsobiacimi v Sýrii. To tiež podľa RTBF znamená, že džihádisti, ktorí žijú na území Belgicka a prisľúbili vernosť tzv. Islamskému štátu, sa riadia pokynmi „kalifátu“ vyhláseného na území Sýrie.

Notebook Ibrahima Bakraouiho sa našiel v odpadkovom koši na ulici Max Roos v bruselskej štvrti Schaerbeek. Atentátnik v správe, ktorú zanechal pred vykonaním útoku na letisku Zaventem, vyjadril svoje zúfalstvo a zároveň sa snažil očistiť meno viacerých svojich komplicov, keď opísal, ako mu pomáhali pri jeho príprave. Vyšetrovatelia počítač považujú za „zlatú baňu“ informácií, lebo v jeho súboroch našli odkazy na mnoho ľudí, ktorí boli v kontakte s Bakraouim.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať