Astronómovia skúmajú oblaky plynov v strede Mliečnej dráhy, vysvetlenie zatiaľ nikto nemá

Mliečna dráha
Foto: ilustračné, Getty images

V strede Mliečnej dráhy, kde sa nachádza masívna čierna diera Sagittarius A*, našli astronómovia dôkazy o horúcich, teplých a studených plynoch vo vetroch. Tie majú teploty v rozmedzí približne od 500 do 1,1 milióna stupňov Celzia.

Oblaky nič nevysvetľuje

Experti taktiež informujú o existencii oblakov so studenými plynmi a spochybňujú niektoré názory na procesy v strede našej galaxie.

„Vietor v Mliečnej dráhe sa štandardne pripisuje buď nejakému výbuchu súvisiacemu s čiernou dierou alebo vetrom zo supernov alebo hviezd. Nič však nevysvetľuje tieto oblaky,“ povedala podľa webu cnet.com Naomi McClureová-Griffithsová, astrofyzička na Austrálskej národnej univerzite a spoluautorka novej štúdie.

Galaktické vetry sú dôležité

McClureová-Griffithsová poznamenáva, že galaktické vetry sú dôležitým procesom v životnom cykle galaxií a pochopenie toho, čo sa môže diať v centre našej galaxie, môže pomôcť odpovedať na pretrvávajúce otázky o vývoji galaxií.

„Máme schválený projekt s Európskou organizáciou pre astronomický výskum na južnej pologuli na teleskope APEX (Atacama Pathfinder Experiment v čilskej púšti, pozn.), aby sme hľadali ďalšie oblaky. Pri zachytení širšej plochy očakávame, že budeme schopní lepšie pochopiť niektoré fyzikálne procesy,“ dodala vedkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Naomi McClureová-Griffithsová