Arcibiskupa Bezáka odvolajú, tvrdí František Mikloško

Bezák
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Trnavský arcibiskup Robert Bezák má byť podľa Františka Mikloška v najbližšom čase odvolaný z úradu. Má sa tak stať ešte predtým, ako pápež Benedikt XVI. odíde do letného sídla na dovolenku.

Je otázne, či o tom pápež vôbec vie alebo či ho niekto nechce dostať pod časový tlak,“ povedal dnes pre agentúru SITA Mikloško.

V januári prišla zo Svätej Stolice do Trnavy vizitácia. Viedol ju litoměřický biskup Jan Baxant.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik nemôže potvrdiť informáciu, podľa ktorej by mal byť trnavský arcibiskup Robert Bezák v najbližšom čase odvolaný z úradu.

Povedal to pre agentúru SITA v súvislosti s tvrdením Františka Mikloška, ktorý to SITA povedal popoludní.

Vizitácia z Vatikánu medzi riadkami avizovala odvolávanie

Podľa Mikloška k tejto vizitácii bol od začiatku privolaný aj spišský emeritný biskup František Tondra.

Sokol
Foto: Ilustračné foto SITA/Peter Zimen

Podľa Mikloškovych informácií sa Baxant hneď na začiatku pýtal Tondru, ako prijme slovenská cirkev, keď bude arcibiskup Bezák odvolaný z úradu. Tondra o tom informoval v Spišskej Kapitule.

V marci podal Mikloško dva podnety na preverenie nakladania s majetkom, darmi a financiami Bratislavsko-trnavského arcibiskupstva v čase pôsobenia arcibiskupa Jána Sokola. Podľa neho išlo o nakladanie s vysokými finančnými čiastkami.

Ide o svojvoľné nakladanie Sokola s veľkými peniazmi, čím mohlo dôjsť k porušeniu cirkevného práva vo vážnej veci,“ povedal s tým, že jedno podanie podal štátnemu sekretárovi Vatikánu kardinálovi Tarcisio Bertonemu a druhé na začatie vyšetrovania najvyššiemu cirkevnému súdu Rota Romana. Obe poslal doporučene. Dodnes nedostal na ne žiadnu odpoveď.

Mikloško nechce mlčať, ak ide o pravdu

Arcibiskup Bezák nebol podľa Mikloška vôbec informovaný o výsledkoch vizitácie. Rýchlosť, s akou sa má udiať odvolanie arcibiskupa Bezáka a najmä problém termínu, ktorý sa týka dovolenky pápeža, môže podľa Mikloška nasvedčovať, že problém nakladania s vysokými finančnými čiastkami na trnavskom arcibiskupstve môže nejako súvisieť s nedávno publikovanými finančnými problémami vo Vatikáne.

Preto treba zrejme arcibiskupa Bezáka čo najrýchlejšie odstaviť z jeho postu,“ upozornil.

Mikloško dodal, že celé obdobie komunizmu slovenská cirkev i on pracovali, žili a prinášali obete pre vernosť cirkvi a najmä pápežovi. „Vernosť pápežovi Benediktovi XVI. a vernosť cirkvi je aj v týchto chvíľach pre mňa najvyšším príkazom svedomia, ale to neznamená, že možno mlčať, keď má byť pravda zahmlená nepravdou a nespravodlivosťou,“ vyhlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.František MikloškoFrantišek TondraJán SokolJozef KováčikPápež Benedikt XVI.Róbert Bezák