Anna Daučíková. Work in progress: 7 situácií / 7 Situations – sprievodné programy k výstave 12. a 13. 2. o 18.00

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Za ber do vy stavy anny dauci kovej_foto_martin deko_sng.jpg
Pohľad do výstavy Anna Daučíková. Work in progress: 7 situácií / 7 Situations Foto: Martin Deko, SNG

Streda 12. 2. 2020 | 18.00 | 3. poschodie Rozhovor Anny Daučíkovej, Alice Koubovej a Moniky Mitášovej

Stretnutie na výstave Anna Daučíková. Work in progress: 7 situácií / 7 Situations bude mať formu pomalej spoločnej chôdze siedmimi situáciami, ktoré charakterizujú jednotlivé miestnosti výstavy. Cieľom spoločného kráčania a rozhovorov medzi autorkou, filozofkou a kurátorkou bude hľadanie ciest, ako dané „situácie“ rozvinúť ďalej. Interakcia, ktorá by mala byť provokatívna i vzájomne podporujúca, môže inšpirovať aj ďalších účastníkov k zapojeniu sa do tvorby nových významov z diela Anny Daučíkovej.

Štvrtok 13. 2. 2020 | 18.00 | 3. poschodie
Uvedenie knihy: Alice Koubová – Myslet z druhého místa

Alice Koubová predstaví tému svojej knihy Myslet z druhého místa. K otázke performativní filosofie (NAMU, 2019) v rozhovore s filozofom Petrom Šourkom, redaktorom stanice Vltava ČRo. Autorka sa prostredníctvom nej usiluje ukázať, že dôsledky performatívneho obratu, ktorý v 20. storočí nastal ako v umení, tak vo filozofii, nie sú pre filozofiu fatálne, ale obrodné. Pokiaľ sa filozofia začne vnímať bez dôrazu na vlastnú dôležitosť a postaví sa voči performancii na druhú miesto, má šancu transformovať sa do odľahčenejšieho a možno zodpovednejšieho prístupu k svetu. Namiesto filozofie obrany sa ponúka filozofia saturovaná, závislá, nedokončená, uvoľnená od potreby sústavnej sebekontroly a pritom „dostatočne dobrá“.

RNDr.Alice Koubová, Ph.D. et Ph.D. vyštudovala filozofiu v Ženeve, Paríži a Prahe, v súčasnosti je výskumnou pracov- níčkou Filosofického ústavu AV ČR v Prahe, zároveň vyučuje filozofiu, etiku, aplikovanú teóriu a umelecký výskum na Divadelnej fakulte pražskej AMU. Zameriava sa na témy performatívnej filozofie, performancie, etiky, subjektivity, integrity a teórie inštitúcií. Svoje reflexie uplatňuje v spolu- práci s divadelnými tvorcami, divadlami, v rámci verejného priestoru a verejnoprávnych inštitúcií.

Výstava Anna Daučíková. Work in progress: 7 situácií / 7 Situations potrvá do 29. 3. 2020. Kurátorka: Monika Mitášová

Partnerom sprievodného programu je České centrum v Bratislave

Slovenská národná galéria
Esterházyho palác, 3. poschodie
Nám. Ľ. Štúra 4,
Bratislava
Vstupné: 2 €/ 1 € www.sng.sk

O (strategických) vmedzerovaniach vo výtvarnej tvorbe a tvorbe existencie signovanej menom Anna Daučíková

Tomas Pochmarsky
Anna Daučíková. Bez názvu1988. 1988. Výrez. Majetok autorky. Foto: SNG

Prednáška filozofa Norberta Lacka je pokusom o vyjadrenie konceptuálnych rámcov špeciálnych pojmov v tvorbe Anny Daučíkovej (napr. morfovanie, alomorfovanie, chumle či chumle koincidencií) a prostredníctvom nich tiež snahou porozumieť výtvarným a existenčným aktivitám autorky – rozpúšťaniu rámcov identity. Výtvarná tvorba, texty a prednášky, rovnako život Anny Daučíkovej, v sebe nesú experimentovanie s možnosťami „neidentitného stávania sa iným“. Úvaha, ktorá je pre slovenské súčasné výtvarné umenie jednou z najpodnetnejších.

Mgr. Norbert Lacko, PhD.(1975) od r. 2001 pôsobí  na katedre Teórie a dejín umenia VŠVU v Bratislave, vyučuje predmety Základy filozofie a Dejiny estetiky. Zaoberá sa štrukturalistic- kými a postštrukturalistickými iniciatívami v myslení o vý- tvarnom umení, možnosťami sociologických teórií umenia a problematikou kritického myslenia. S Annou Daučíkovou spolupracoval pri tvorbe a realizácii jej prác – napr. perfomatívnej prednášky Pokuste se nebýt v opozici (2017), videoartových prácach O alomorfovaní / On Allomorphing (2017), Expedícia pre štyri ruky a doprovod / Expedition for Four Hands and Accom- paniment (2019) či foto-perfomancii realizovanej v spolupráci s Jiří Thýnom Talking with Nora Čúzyová – Lacková (2019), ktorá spolu s textom A. Daučíkovej Nine Points on the Murder of Zackie Oh (2019) a listom Thea Prodromidisa In response to Anna, 17. 4. 2019 tvorí publikáciu vydanú ako súčasť výstavy Anny Daučíkovej v KW Institute for Contermporary Ar V Berlíne (2019).

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať